Netanyahu'dan 'akıllı davranmasını' isteyen Britanya ve Almanya'ya yanıt: Kendi kararlarımızı kendimiz veririz

Netanyahu'dan 'akıllı davranmasını' isteyen Britanya ve Almanya'ya yanıt: Kendi kararlarımızı kendimiz veririz
İsrail lideri, İran'a karşı itidal telkin eden Cameron ve Baerbock'u yolcu etmesinin ardından, "Kendi kararlarımızı kendimiz vereceğiz ve İsrail devleti kendini savunmak için gereken her şeyi yapacak" dedi.

Artı Gerçek - İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesine hava saldırısı düzenlemesinin ardından Tahran'ın Gerçek Vaat Operasyonu'na uğrayan İsrail'in yanıt vermesini frenlemeye çalışan Avrupalı bakanlar, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu ziyaret etti. Britanya ve Almanya Dışişleri Bakanları David Cameron ve Annalena Baerbock ile ayrı ayrı görüşen Netanyahu, "İsrail'in İran saldırısına nasıl karşılık vereceği konusunda kendi kararlarını vereceğini ve kendini savunmak için gereken her şeyi yapacağını" söyledi.

'DOSTLAR PEK ÇOK ÖNERİ VE TAVSİYEDE BULUNUYOR'

Avrupalı bakanları kabulü öncesi hükümet toplantısına katılan Netanyahu, İsrail'in savunmasına "açıklamaları ve eylemleriyle katkı yapan dost ülkelere" teşekkür ettiğini söyleyerek ekledi:

"Dost ülkeler bize pek çok öneri ve tavsiyede bulunuyor. Bunları takdir ediyorum, ama şunu açıkça belirtmem gerekiyor. Kendi kararlarımızı alacağız ve İsrail devleti kendisini korumak için her şeyi yapacaktır."

'SINIRLI, HEDEFE YÖNELİK VE AKILLI OLMASINI UMUYORUZ'

Cameron, İsrail Başbakanı'yla görüşmenin ardından gazetecilere konuştu. İran'ın "korkunç" saldırısının ardından "dayanışma içinde olduklarını göstermek" için İsrail'de olduğunu söyleyen Britanya Dışişleri Bakanı, şu vurguyu yaptı:

"İsrail'in yapacağı her şeyin mümkün olduğu kadar sınırlı, hedefe yönelik ve akıllı olmasını umuyoruz. Tırmanış görmemiz kimsenin çıkarına değil ve bunu burada, İsrail'de konuştuğum herkese çok açık bir şekilde söyledik."

'SAKİN KAFALARIN HAKİM OLMASI LAZIM'

Dün akşam İsrailli mevkidaşıyla telefonda görüşen Britanya Başbakanı Rishi Sunak da "Önemli bir tırmanışın yalnızca bölgedeki istikrarsızlığı derinleştireceği" uyarısında bulunmuştu. Sunak "Bu, sakin kafaların hakim olması gereken bir an" demişti.

'BİLGECE İTİDALDEN BAHSEDİYORUM'

İsrail'in koşulsuz destekçilerinden Almanya da aynı uyarıları yaptı.

Baerbock, Netanyahu'yla görüşmesinin ardından Burada "teslim olmaktan bahsetmiyorum. Güçten başka bir şey olmayan bilgece itidalden bahsediyorum" dedi.

'BARIŞ İÇİNDE YAŞAMA ARZUSU GALİP GELMELİ'

İsrail'in 13 Nisan'daki "savunma zaferiyle ve bölgedeki güçlü ortaklar ve devletlerle kendini savunarak ve İran rejimine Tahran'ın ne kadar yanlış hesap yaptığını ve bölgede yalnız kaldığını açıkça göstererek zaten bu gücünü sergilediğini" ileri süren Almanya Dışişleri Bakanı, şu vurguyu yaptı:

"İran'a karşı en güçlü silahlardan biri, bölgedeki tüm ülkelerde halkların barış içinde yaşama arzusudur."

'BEN NE YAPACAĞIMI BİLİRİM'

Netanyahu ise Cameron ve Baerbock'u uğurladıktan sonra iki bakana destekleri için teşekkür ettiğini belirterek şöyle dedi:

"Şunu açıklığa kavuşturmak istiyorum: Biz kendi kararlarımızı kendimiz vereceğiz ve İsrail devleti kendini savunmak için gereken her şeyi yapacak." (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar