Netanyahu'nun sözcüsü kurgu video paylaştı, Gazze'deki ölümlerin 'yalan' olduğunu savundu

Netanyahu'nun sözcüsü kurgu video paylaştı, Gazze'deki ölümlerin 'yalan' olduğunu savundu
Yayınlanma:
A+ A-
Netanyahu'nun Sözcüsü Ofir Gendelman, sosyal medya platformu X’ten yaptığı paylaşımda, Gazze'deki ölümlerin "kandırmaca" olduğunu iddia eden kurgu video paylaştı. Videonun orijinali ise Lübnanlı bir sanatçıya ait.

Artı Gerçek - İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun sözcüsü Ofir Gendelman, İsrail'in Gazze saldırılarından Filistinlilerin "taş atmasını" sorumlu tutan bir kurgu video paylaştı. Gendelman, esasında bir şarkının klibi olan videoyu paylaşarak, Filistinlilerin yaralı ve ölülere dair kurgu görüntüler hazırladığını savundu.

Gendelman, bu iddiası için, aslen Lübnanlı bir yönetmenin çektiği ve İsrail'in Filistin'deki kanlı saldırılarını sanatsal görüntülerle tasvir eden ve farkındalık yaratmayı amaçlayan video klibini ve klibin sahne arkası görüntülerini paylaştı.

ARAPÇA PAYLAŞIM YAPTI: ÇOCUĞA NASIL MAKYAJ YAPILDIĞINI İZLEYİN

Görüntülerde, sağlık ekiplerinin sedye üzerinde yaralı Filistinli bir kıza müdahale ettiği, sonrasında sahne arkası görüntülerde çekimin bitmesinin ardından küçük kızın film ekibiyle gülümseyerek poz verdiği anlar görülüyor.

Bu görüntüleri, dünya kamuoyunda Filistin'de olup bitenler konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir video klipten olduğuna değinmeden paylaşan Gendelman, "Yaralanmayan çocuğa nasıl makyaj yapıldığını izleyin. Filistinliler uluslararası medyayı ve kamuoyunu kandırıyorlar. Buna kanmayın." ifadelerini kullandı. Gendelman, Filistinlilerin "kameralar önünde yaralı numarası yaptıklarını" iddia etti.

Oysa Lübnanlı yönetmen Mahmud Remzi'nin Lübnan'da çektiği klibin orijinalinde, Gazze'de yaşanan katliamlara sessiz kalınması eleştiriliyor.

Klipte, Filistin bayrakları taşıyan protestocu bir grup ve sedye üzerinde yaralanmış küçük bir kızın yanı sıra, selfie çeken insanlar, keman, konfeti ve balonlar yer alıyor.

Sosyal medya kullanıcıları da dezenformasyonda bulunduğu için Gendelman'ın paylaşımına tepki gösterdi ve video klibin orijinal halini paylaşarak İsrailli sözcüye yanıt verdi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar