New York, şehre göçmen akını nedeniyle OHAL ilan etti

New York, şehre göçmen akını nedeniyle OHAL ilan etti
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin New York eyaletinde kayıt dışı göçmenlerin sayısındaki hızlı artış nedeniyle olağanüstü hal kararı alındı. New York Belediye Başkanı Adams göçmen akınından Cumhuriyetçi Partili eyaletleri suçladı.

Artı Gerçek - New York Belediye Başkanı Eric Adams kente gelen kayıt dışı göçmenlerin sayısındaki hızlı artış nedeniyle kentte 'olağanüstü hal' ilan etti.

Nisan ayından bu yana kentin güney sınırına 17 binden fazla göçmenin geldiği belirtiliyor.

Bu yıl ABD'ye Meksika sınırından giren kayıt dışı göçmen sayısındaki artış Beyaz Saray'da tartışmalara neden olmuştu. ABD'ye giren göçmenler son aylarda Cumhuriyetçi Partili yöneticilerin kontrolündeki Teksas, Arizona ve Florida gibi eyaletlerden Demokrat Parti'nin yönettiği eyalet ve kentlere gönderiliyordu.

'NEW YORKLULAR VE BEN KIZGINIM'

Eylül ayından bu yana kente her gün göçmenleri taşıyan 5-6 otobüsün geldiğini ve kentteki göçmen sığınma sistemindeki her 5 göçmenden birinin şu anda mülteci statüsünde olduğunu söyleyen Adams, "New Yorklular kızgın. Ben de kızgınım. Bunu biz istemedik. Binlerce sığınmacıyı destekleme işini üstlenmek için hiçbir zaman bir anlaşma olmadı." dedi.

Gelen göçmenlerin çoğunun okul çağındaki çocuklara sahip ailelerden oluştuğunu ve ciddi sağlık hizmetine ihtiyaçları olduğunu söyleyen New York Belediye Başkanı, "kayıt dışı göçmen akınıyla baş edebilmek için" şehirde mevcut arazi kullanım şartlarını askıya aldıklarını ve acil durumu ilan ettiklerini duyurdu.

'NEW YORK'UN MERHAMETİ SÖMÜRÜLÜYOR'

Texas ve Florida gibi Cumhuriyetçi valileri hedef alarak, "NewYork'un merhametinin başkaları tarafından sömürüldüğünü ve insani krizin Amerikan siyasi dinamikleri tarafından hızlandırıldığını" ifade eden Adams, NewYork'ta geçici kiralanan 42 otelin dışında, barınaklarda kalan insan sayısının 61 bine ulaştığını, bunlardan 20 bininin çocuklardan oluştuğunu ve son dönemde 17 binden fazla kayıt dışı göçmenin haber verilmeden şehre otobüslerle getirilip bırakıldığını söyledi.

Göçmen akınının altından kalkılamayacak bir yük getirdiğinin altını çizen Adams akının kente bu mali yıldaki maliyetinin 1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Adams maliyetlerle baş etmek için federal ve eyalet fonundan yardım edilmesi çağrısı da yaptı.

EVSİZLERİN KALDIĞI BARINAKLAR GÖÇMENLERLE DOLDU

NewYork'ta 50 bin civarında evsizin yaşadığı barınaklar, son birkaç aydır sınır bölgelerinden gönderilen kayıt dışı göçmenlerle tamamen dolmuş, bazıları boş oteller ve kamplara yerleştirilmişti.

Adams, daha önce göçmenler için 23 acil durum barınağı açtığını ve bunlara 38 adet daha eklenmesini düşündüğünü açıklamıştı.

ABD'ye giren kayıt dışı göçmenler, sınır polisi tarafından kayıtları yapılarak otobüslerle barınaklara götürülüyor. İşlemleri tamamlananlar, kendilerine bildirilen mahkeme tarihine kadar ABD içinde istediği yere gitmekte serbest bırakılıyor. Texas ve Florida gibi Cumhuriyetçi eyaletler, göçmen yükünü tek başlarına kaldıramayacakları şikayetiyle bu göçmenlerin bir kısmını başkent Washington, NewYork, Massachusetts gibi Demokratların çoğunlukta olduğu eyaletlere gönderiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar