Nobel kimya ödülü 'yanlışlıkla' açıklandı

Nobel kimya ödülü 'yanlışlıkla' açıklandı
Yayınlanma:
A+ A-
İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, ülkede yayımlanan bir gazeteye yanlışlıkla yolladığı bir e-postayla Nobel kimya ödülünün kazananlarını açıkladı. Ödülün, bugün öğlen saatlerinde açıklanması bekleniyordu.

Artı Gerçek - İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, yanlışlıkla bugün açıklanması beklenen Nobel kimya ödülünün kazananlarını açıkladı. Akademi, İsveç gazetesi Aftonbladet'e gönderdiği e-postada ödülün, tüketici elektroniğinden sağlık hizmetlerine kadar birçok sektörde devrim yaratan kuantum nokta teknolojisinin keşfi nedeniyle Moungi Bawendi, Louis E Brus ve Alexey Ekimov'a verileceğini yazdı.

KOMİTE BAŞKANI: HENÜZ KARAR VERİLMEDİ

Gazeteye gönderilen e-postada Akademi, "2023 Nobel Kimya Ödülü, boyutları özelliklerini belirleyecek kadar küçük olan nanoparçacıklar olan kuantum noktalarının keşfini ve geliştirilmesini ödüllendiriyor" diye yazdı. Ancak akademinin Nobel Kimya Komitesi Başkanı Johan Åqvist, Reuters ajansına yaptığı açıklamada "Bu İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nin yaptığı bir hata. Toplantımız sabah 9.30'da başlıyor, dolayısıyla henüz bir karar verilmedi" diyerek haberi yalanladı.

ÖĞLEN SAATLERİNDE AÇIKLANACAK

Nobel kimya ödülünü kazanan isimlerin bugün öğle saatlerinde açıklanması bekleniyor. Ödül İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından veriliyor ve 11 milyon İsveç kronu (yaklaşık 24 milyon Türk Lirası) değerinde. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar