Hamas ve FKÖ'ye göre Norveç, İspanya ve İrlanda'nın Filistin devletini tanıması, Filistin direnişi sayesinde

Hamas ve FKÖ'ye göre Norveç, İspanya ve İrlanda'nın Filistin devletini tanıması, Filistin direnişi sayesinde
İsrail'in Gazze Savaşı'nın 8. ayında üç Avrupa ülkesinin Filistin devletini tanımasını, hem FKÖ hem Hamas, 76 yılı aşkın süredir devam eden Filistin mücadelesinin sonucu olarak değerlendirdi. Filistin Yönetimi, diğer ülkelere de tanıma çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - İrlanda, İspanya ve Norveç hükümetlerinin Filistin devletini tanıma açıklama yapmasını, İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da bulunan Filistin Yönetimi de Gazze'deki rakibi Hamas da memnuniyetle karşıladı.

Hamas'ın üst düzey bir yetkilisi, Filistin halkının "cesur direnişinin" bu tanınmayı teşvik ettiğini söyledi. Hamas siyasi bürosu üyesi Besim Naim, "Birbirini takip eden tanınmalar, bu cesur direnişin ve Filistin halkının efsanevi azminin doğrudan sonucudur" diyerek ekledi:

"Bunun, Filistin meselesine ilişkin uluslararası tutum açısından bir dönüm noktası olacağına inanıyoruz."

ABBAS'TAN KENDİ KADERİNİ TAYİN, İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUSU

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas da "Bu kararların, Filistin halkının kendi topraklarında kendi kaderini tayin etme hakkının tanınması ve iki devletli çözümün uygulanmasını desteklemek için fiili adımlar atılmasına olan katkısına büyük değer veriyoruz" açıklamasını yaptı.

Abbas, diğer Avrupa ülkelerini "sorumluluklarını yerine getirmeye ve aynı yolu izleyerek uluslararası kararlar uyarınca 1967 sınırlarına dayalı iki devletli çözüme ulaşmak için Filistin devletini tanımaya" çağırdı.

'HAKİKAT VE ADALET ADINA ZAFER'

Filistin Yönetimi'nin çekirdeğini oluşturan Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) üst düzey yetkilisi Hüseyin Şeyh, açıklamaları "On yıllardır süren Filistin ulusal mücadelesinin ardından özgür dünyada hakikat ve adalet adına zafer kazanılan tarihi anlar" olarak değerlendirdi. Şeyh, Filistin devletinin tanınmasının, "bölgede istikrar, güvenlik ve barışa yol açacağını" söyledi. (Times of Israel, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar