Pelosi'nin ziyaretinin ardından yeni bir ABD Kongre heyeti Tayvan'da

Pelosi'nin ziyaretinin ardından yeni bir ABD Kongre heyeti Tayvan'da
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Çin ile gerilime yol açan Tayvan ziyaretinden 12 gün sonra 5 kişilik yeni bir ABD Kongre heyeti Ada'ya geldi.

ABD'nin Tayvan'daki defakto büyükelçiliği niteliğindeki Amerikan Enstitüsünden yapılan açıklamada, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey'nin öncülüğündeki 5 kişilik heyetin, Asya turu kapsamında Ada'yı ziyaret ettiğini bildirdi.

Açıklamada, "heyetin, üst düzey yetkililerle, ABD-Tayvan ilişkileri, bölgesel güvenlik, ticaret, yatırım ve diğer konularda görüşmeler yapacağı" kaydedildi.

Markey'e, ziyarette Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyesi Aumua Amata Coleman ile Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri John Garamendi, Alan Lowenthal ve Don Beyer eşlik ediyor.

Heyetin Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile de bir görüşme yapacağı duyuruldu.

ASKERİ DEVRİYELERİN SÜRECEĞİ AÇIKLANMIŞTI

Pelosi ve beraberindeki bir diğer 5 kişilik Kongre heyetinin 2 ve 3 Ağustos'ta yaptığı kamuoyundan son ana kadar gizli tutulan ziyaret, Tayvan'ı topraklarının parçası olarak gören Pekin'in tepkisini çekmişti. Çin, ziyaretin ardından ada çevresindeki askeri tatbikatlara başlamıştı.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos'ta gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı'ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan'ı 25 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu.  Pekin, "tek Çin ilkesini" benimseyerek, Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin (Vatikan dahil 14 ülke) Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

İlgili Haberler