Portekiz'de enerji ihalelerine yolsuzluk soruşturması: Başbakan istifa etti, bir bakan şüpheli

Portekiz'de enerji ihalelerine yolsuzluk soruşturması: Başbakan istifa etti, bir bakan şüpheli
Yayınlanma:
A+ A-
Portekiz'de lityum arama ruhsatı ve bir hidrojen projesinde yolsuzluk yapıldığına dair soruşturma hükümete ve başbakanlığa uzandı. Altyapı bakanı ile çevre ajansı başkanı şüpheliler arasında yer alırken, Başbakan Antonio Costa istifa etti.

Artı Gerçek - Portekiz'de lityum madenciliği ve hidrojen projelerinde yolsuzluk soruşturması biri bakan çok sayıda üst düzey isme uzanırken, Başbakan Antonio Costa istifa etti. Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo ile görüşmesi sonrasında televizyondan yayınlanan istifa konuşmasında Costa, "vicdanının rahat olduğunu" savundu.

BAŞBAKAN'IN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ GÖZALTINDA

Portekiz'de savcılık, ülkenin kuzeyinde verilen lityum arama ruhsatı, Sines limanındaki bir hidrojen projesi ve yine buradaki bir mega veri merkezi yatırımı konusunda yolsuzluk ve nüfuzu kötüye kullanma iddialarını soruşturuyor.

Savcılık, Altyapı Bakanı Joao Galamba ve ülkenin çevre ajansı APA'nın başkanı Nuno Lacasta'nın söz konusu soruşturmada resmen şüpheli olduğunu açıkladı. Başbakanlıktan istifa eden Costa'nın özel kalem müdürü Vitor Escaria ve yolsuzluklardan birinin yaşandığı belirtilen Sines kasabasının belediye başkanı Nuno Mascarenhas dahil beş kişi de gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, Costa'nın arkadaşı olduğu bilinen ve iş dünyasına danışmanlık hizmeti veren Diogo Lacerda Machado da bulunuyor.

HÜKÜMET BİNALARINDA ARAMA

Danışman Escaria'nın ofisinin yanı sıra altyapı ve çevre bakanlıklarının da aralarında bulunduğu bazı hükümet binalarında 40'ın üzerinde arama yapıldığı açıklandı.

'COSTA'NIN ADINI KULLANIYORLARDI'

Savcılık, soruşturma sürecinde şüphelilerin ilgili anlaşmalar için "prosedürel engelleri" ortadan kaldırmak adına Başbakan Costa'nın adını ve yetkisini kullandığını duyurdu. Buna göre, Yüksek Mahkeme Costa'nın söz konusu anlaşmalardaki rolünü inceleyecek.

Muhalefet ise hükümete derhal istifa çağrısı yaptı. Iniciativa partisinin Genel Başkanı Rui Rocha, "Başbakan istifa etmeli. Hükümet yolsuzluğa, çürümüşlüğe ve nepotizme batmış halde. Başbakan ülkeyi bataklığa sürükledi" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar