Pulitzer'den Ukraynalı gazetecilere özel ödül

Pulitzer'den Ukraynalı gazetecilere özel ödül
Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Mayıs 2022 16:34
A+ A-
Bu yılki Pulitzer gazetecilik ödülleri açıklandı: 'Korkunç bir gerçeğin doğru bir resmini sunma çabalarında ısrar eden' Ukraynalı gazeteciler özel ödüle layık görüldü.

Gazetecilik alanında dağıtılan uluslararası Pulitzer Ödülü sahipleri dün açıklandı. Pulitzer, bu yıl Ukraynalı gazetecilere Özel Ödül verildiğini belirtti.

BU YILA ÖZEL BİR ÖDÜL

1917 yılından itibaren 22 kategoride dağıtılan Pulitzer gazetecilik ödülleri açıklandı. Pulitzer, bu yıla özel Ukraynalı gazetecileri kapsayan bir özel ödül verdi. Açıklamada Ukraynalı gazetecilerin, Rus işgalinden bu yana gösterdikleri "cesaret, dayanıklılık ve doğru haberciliğe bağlılık" için Pulitzer Özel Ödülüne layık görüldüğü ifade edildi.

SAVAŞTA 7 GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

Pulitzer yönetim kurulu konuyla ilgili açıklama yaparak "Bombardımanlara, kaçırılmalara, işgallere ve hatta kendi saflarındaki ölümlere rağmen, Ukrayna'ya ve dünyanın dört bir yanındaki gazetecilere onur vererek korkunç bir gerçeğin doğru bir resmini sunma çabalarında ısrar ettiler" denildi. Ukrayna'nın işgalinden bu yana 3'ü Ukraynalı gazeteci olmak üzere toplamda 7 gazeteci hayatını kaybetti.

Öne Çıkanlar