Putin: Batılı partnerlerimiz uluslararası temelleri kasıtlı olarak yaktı

Putin: Batılı partnerlerimiz uluslararası temelleri kasıtlı olarak yaktı
Yayınlanma:
A+ A-
St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) ana oturumunda konuşan Putin, Batı'nın tarihin akışını engellemeye çalıştığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu yıl 25. kez düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nun (SPIEF) ana oturumunda açıklamalarda bulundu.

Bu yıl 25'incisi düzenlenen SPIEF ana oturumunda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Batı'daki partnerlerimiz, kendi jeopolitik sanrıları nedeniyle uluslararası temelleri kasıtlı olarak yıktı" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Soğuk Savaş'ta zafer ilan ettiğini söyleyen Putin, "Çıkarlarını kutsal ilan etti, şimdi oyun tek taraflı" dedi.

Halk TV'nin aktarımına göre Putin şöyle konuştu: "Batı'daki meslektaşlarımız tarihin akışını engellemeye çalışıyorlar, geçen yüzyılın düşünce biçimleriyle hareket ediyorlar. Yanılsama içindeler ve değişiklikleri görmek istemiyorlar. Tek kutuplu dünya dogmalarına dayanan bir dünya sürdürülebilir değil. AB siyasi egemenliğini nihai olarak yitirdi ve AB'nin bürokratik elitleri 'başkasının dansına eşlik ediyor."

'RUSYA KARŞITI GİRİŞİMİN EN BAŞINDAN BERİ ŞANSI YOKTU'

Rusya'ya yönelik yaptırımların AB'de kayıplara neden olduğunu ifade eden Putin, "AB'nin yaptırımlardan kaynaklanan kayıpları bir yılda 400 milyar doları aşabilir, bazı Euro Bölgesi ülkelerde enflasyon şimdiden yüzde 20'nin üzerinde" ifadelerini kullandı.

Putin şöyle devam etti: "Avrupalı siyasetçiler kendi ekonomilerine kendi elleriyle ciddi bir darbe vurdu. Avrupa'da ve ABD'de sosyal ve ekonomik sorunların nasıl tırmandığını, malların, gıda ürünlerinin, enerjinin ve akaryakıtın fiyatının nasıl arttığını görüyoruz. Rusya karşıtı 'ekonomik blitzkrieg' (yıldırım harekatı) girişiminin en başından beri başarı şansı olmadığını daha önce söylemiştim. Üstelik yaptırım silahı ve son yıllardaki uygulamalar, bunların iki tarafı etkilediğini çok iyi ortaya koyuyor."

'HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK'

Her şeyin eskisi gibi olacağına inanmanın bir "hata" olduğunu ifade eden Putin, "Dünyada yaşanan değişiklikler dönüm noktası niteliğinde, köklü ve geri döndürülemez nitelikte. Çalkantılı değişimlerin yaşandığı dönemde, her şeyin eskisi gibi olacağına inanmak bir hata. Olmayacak!" dedi.

'TAHILIN ÇIKARILMASINA ENGEL OLMUYORUZ'

Rus lider, "Ukrayna'daki gıda ürünlerinin küresel pazara tedarikiyle ilgili çok sayıda spekülasyon var, bunu söylemeden geçemem. Biz buna (tahılın çıkarılmasına) engel olmuyoruz. Ukrayna'nın Karadeniz'deki limanlarına mayın koyan biz değildik ki. Bırakın mayınları temizlesinler ve çıkarsınlar. Biz, bu sivil gemilerin güvenliğini sağlarız. Sorun yok" dedi.

'BATI ARSIZCA KENDİ KÜLTÜRÜNÜ DAYATIYOR'

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya girmesiyle başlayan savaşta Moskova'ya yönelik yaptırımların yanında Rus kültürüne yönelik ambargo uygulamaları da oldukça gündeme gelmişti. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Putin, "Batı, spor dahil olmak üzere arsızca kendi ahlakını ve kültürünü dayatıyor, bazen ise devletlerin egemenliğini ve bütünlüğünü sorgulayarak varlıklarını tehdit ediyor. Yugoslavya ve Suriye, Libya ve Irak'ın kaderini hatırlayınız. Eğer bir ‘isyancı uslandırılamazsa’, onu tecrit etmeye, bitirmeye çalışıyorlar, her şey kullanılıyor, hatta spor, Olimpiyat hareketi. Kültür, sanat eserleri, sadece müellifleri yanlış kökenden olması gerekçesiyle yasaklanıyor" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler