Putin ile savaşı görüşen Lula, Rusya davetini reddetti

Putin ile savaşı görüşen Lula, Rusya davetini reddetti
Yayınlanma:
A+ A-
Brezilya Devlet Başkanı Lula, Rus lider Putin ile Ukrayna savaşını görüştü. Görüşmede Rusya krizi sona erdirmek için diyaloğa açık olduğunu söyledi, Lula da diyalog çağrısını yineledi. Lula, Rusya'daki ekonomik forum davetini ise reddettiğini belirtti.

Artı Gerçek - Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesinde Ukrayna'daki durumu ele aldı Lula da Silva görüşmeye ilişkin açıklamasında Ukrayna'daki savaşın her iki tarafıyla da barış görüşmeleri başlatma konusundaki istekliliğini yinelediğini söyledi.

Lula, konuyu bu hafta başlarında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştükten sonra, "Brezilya'nın Hindistan, Endonezya ve Çin ile birlikte, barış arayışında çatışmanın her iki tarafıyla da görüşmeye istekli olduğunu yineledim" ifadelerini kullandı.

EKONOMİK FORUM DAVETİNİ REDDETTİ

Lula, Twitter'dan yaptığı açıklamada Putin'e Saint Petersburg'daki uluslararası ekonomi forumuna davet edildiği için teşekkür ettiğini, ancak "şu anda Rusya'yı ziyaret edemeyeceği" için bunu reddetmek zorunda kaldığını söylediğini de paylaştı.

'RUSYA DİYALOĞA AÇIK'

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Lula da Silva Japonya'nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesi ve Ukrayna meselesinin çözümünde ara bulucu girişimleri konusundaki görüşlerini Putin'e aktardı. Görüşmede Putin, Ukrayna'daki durumun gidişatıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu ve "Kiev ve Batılı destekçileri tarafından engellenen siyasi ve diplomatik diyaloğa" açık olduklarını dile getirdi. Görüşmede, Rusya ve Brezilya arasındaki ilişkiler ve BRICS ile diğer uluslararası platformlardaki ortak çalışmaların ele alındığı belirtildi.

Lula, Rusya- Ukrayna savaşını sona erdirmek için arabuluculuk yapmakta istekli davranıyor. Brezilya'nın müdahale etmeme ve tarafsızlık geleneğine dayanan önerisi, savaşa dahil olmayan bir grup ülkeyi hem Rusya hem de Ukrayna'yı müzakerelere dahil etmeye çağırıyor. Solcu liderin bu ay Japonya'da düzenlenen G7 zirvesinin oturum aralarında Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüşmesi bekleniyordu, ancak toplantı takvim nedeniyle başarısız olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar