Putin-Reisi görüşmesi: Gazze ve ikili ilişkiler ele alındı

Putin-Reisi görüşmesi: Gazze ve ikili ilişkiler ele alındı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da Kremlin Sarayı'nda İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüştü. Reisi, Gazze'de yaşananların sadece bölgenin değil tüm insanlığın sorunu olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın başkenti Moskova’da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi. Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile Kremlin Sarayı'nda görüştü.

Görüşmenin başlangıcında konuşan İran Cumhurbaşkanı Reisi, İsrail'in Gazze'deki saldırılarını eleştirdi.

'HER 10 DAKİKADA BİR ÇOCUK ÖLÜYOR'

İbrahim Reisi, İsrail'in Filistin'deki saldırılarını "soykırım ve insanlık suçu" olarak nitelendirerek "İstatistiklere göre (İsrail'in saldırılarında) her 10 dakikada 1 çocuk ölüyor. Bombalamanın bir an önce durdurulması gerekiyor. Bugün bu konu sadece bölgemizin sorunu değil, tüm insanlığın sorunudur. Dolayısıyla buna çok hızlı bir çözüm bulunması gerekiyor." dedi.

Tek taraflı tedbirler ve küresel adaletsiz sistemin insanlığın başına bela olduğunu söyleyen Reisi, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün Gazze'de yaşanan olaylarda da bunun açık bir tezahürünü görüyoruz. Filistin'de, Gazze'de yaşananlar elbette soykırımdır, insanlık suçudur. Aslında 6 binden fazla çocuğun siyonist rejim eliyle öldürülmesinin son derece üzüntü verici olduğunu belirtmek gerekir."

osman-cakli-arti-yazi-67.jpg

ABD ve Batılı ülkelerin tüm bu suçları desteklemesinin üzücü olduğunu vurgulayan Reisi, "Daha da üzücü olanı, uluslararası kuruluşların ve insan haklarını koruması gereken kuruluşların etkinliğinin azalmasıdır ve bu, tüm dünya kamuoyunun gözü önünde oluyor." diye konuştu.

PUTİN: İRAN'LA TİCARET HACMİ GEÇEN YIL ARTTI

Rusya ile İran arasındaki ilişkilerin çok iyi geliştiğine dikkati çeken Rusya Devlet Başkanı Putin de geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 20 artarak 5 milyar doları aştığını söyledi.

Ülkeler arasında büyük altyapı projeleri olduğuna işaret eden Putin, artık Kuzey-Güney demir yolu inşaatının uygulamasına gelindiğini kaydetti. Putin, enerji ve eğitim alanında da çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Ayrıca Putin görüşmede Filistin'deki duruma ilişkin de görüş alış verişinde bulunacaklarını kaydetti.

Reisi'nin İran'a davetine icabet edeceğini aktaran Putin, aralık ayının son günlerinde İran ile Avrasya Ekonomik Birliği arasında serbest ticaret bölgesi oluşturulmasına ilişkin bir anlaşma imzalamayı planladıklarını bildirdi. (AA)

Öne Çıkanlar