Putin: Yaptırımların kaldırılması halinde tahıl ihracatına hazırız

Putin: Yaptırımların kaldırılması halinde tahıl ihracatına hazırız
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya Başbakanı Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşmüştü. Görüşmeye ilişkin Kremlin’den açıklama geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmesinde, ülkesine yönelik yaptırımların kaldırılması durumunda tahıl ihracatına hazır olduklarını bildirdi.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna'daki durumun güncel yönleri hakkında derinlemesine görüş alışverişinde bulundu.

Euronews’in aktardığı habere göre Putin "özel askeri operasyon" olarak nitelediği Ukrayna'daki savaşta son gelişmelere ilişkin bilgi verirken, "Kiev’in kabahati nedeniyle" kesildiğini iddia ettiği müzakerelerin yeniden başlamasına Rusya'nın açık olduğunu ifade etti.

‘BATI’NIN UKRAYNA’YA SÜRDÜRDÜĞÜ SİLAH SEVKİYATI TEHLİKELİ’

Batı'nın Ukrayna'ya devam ettirdiği silah sevkiyatının tehlikeli olduğuna dikkat çeken Putin, bu bağlamda durumun daha da istikrarsızlaşacağını ve insani krizin ağırlaşacağını belirtti.

ENGELSİZ TAHİL İHRACATI İÇİN YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI ŞARTI

Putin, "Rusya kendi adına, Karadeniz limanlarından Ukrayna tahılının ihracatı da dahil olmak üzere engelsiz tahıl ihracatı için seçenekler bulmaya yardım etmeye hazır. Rus gübreleri ve tarım ürünleri arzındaki artış, küresel gıda pazarındaki gerilimin azalmasına da yardımcı olacak ve bu da elbette ilgili yaptırım kısıtlamalarının kaldırılmasını gerektirecek" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar