Refah'ta AB Sınır Yardım Misyonu'nun yeniden hayata geçmesine yeşil ışık

Refah'ta AB Sınır Yardım Misyonu'nun yeniden hayata geçmesine yeşil ışık
İsrail'in Filistin tarafını ele geçirmesiyle kapanan Refah Sınır Kapısı'nda İsrail-Mısır askerlerinin çatışmasının gölgesinde toplanan AB Dışişleri Bakanları, Gazze'nin en güneyi için Sınır Yardım Misyonu'nu yeniden hayata geçirmeyi prensipte kabul etti.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği (AB), İsrail'in 8 aydır devam eden Gazze Savaşı'nın yoğunlaştığı en güneyde, Mısır sınırındaki Refah'ta 2007 yılında faaliyetlerini durduran Sınır Yardım Misyonu'nu (EUBAM) yeniden hayata geçirmeye yeşil ışık yaktı.

AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, birliğe üye ülkelerin dışişleri bakanlarının toplantısında, Refah kentinde AB sınır misyonunun yeniden faaliyete geçirilmesine yeşil ışık yakıldığını söyledi. Borrell, misyonun faaliyet gösterebilmek için Mısır, İsrail ve Filistinlilerin desteğine ihtiyacı olacağını belirtti.

Gazze Şeridi'ne Mısır üzerinden gelen yardımların ana giriş noktası olan Refah Sınır Kapısı, İsrail güçlerinin üç hafta önce Filistin tarafının kontrolünü ele geçirmesinden bu yana kapalı.

AB ONAY VERSE BİLE İSRAİL, MISIR, FİLİSTİN TARAFINA BAKILACAK

Hamas'ın Gazze Şeridi'nin tam kontrolünü ele geçirdiği 2007'de faaliyetleri sonlandırılan EUBAM'ın yeniden hayat geçmesi için öncelikle 27 AB üye ülkesinin oybirliğiyle onayı gerekiyor. Yanısıra İsrail, Mısır ve Filistinlilerin de onayının alınması gerekiyor. Ancak burada muhatap alınacak Filistin tarafının kim olacağı belli değil. Sivil misyonun diriltilmesi halinde rolünün ne olacağı da meçhul, ama böyle bir operasyonun potansiyel tehlikeli doğasını yansıtacak şekilde uyarlanması gerektiği kesin.

GAZZE'DE ATEŞKES SAĞLANMADAN MÜMKÜN GÖZÜKMÜYOR

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, misyonla ilgili herhangi bir kararın uygulamaya konmasının biraz zaman alacağını söyledi. Diplomatlar, Refah'taki çatışmalar durmadan, yani Gazze'de ateşkes sağlanmadan misyonun yerine getirilmesinin mümkün gözükmediğini belirtti.

İSRAİL'İN HENÜZ GAZZE İÇİN 'ERTESİ GÜN' PLANI YOK

Reuters'e isminin açıklanmaması şartıyla konuşan İsrailli bir yetkili, "İsrail henüz Gazze için bir 'ertesi gün' planını konsolide etmedi, dolayısıyla bu girişime ilişkin resmi tutum yok" diyerek ekledi:

"Ancak İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın 4 Ocak'taki önerisinde, Hamas yenildiğinde Gazze'yi yönetmenin dört kolundan biri olacak çokuluslu bir gücün ana hatlarını çizdiğini hatırlamakta fayda var. Refah'taki bir AB misyonu potansiyel olarak bununla örtüşebilir."

ABD TALEP ETTİ, AB GÜNDEME ALDI

Birkaç gün önce Reuters'a konuşan Avrupalı diplomatlar, ABD'nin AB'den EUBAM'ı yeniden faaliyete geçirmesini istediğini söylemişti. ABD'li yetkililer de Beyaz Saray'ın Refah sınır kapısının yeniden açılmasını sağlamak için çeşitli seçenekleri araştırdığını, ancak şu anda kesinleşmiş bir plan bulunmadığını belirtmişti. (Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar