Refah'taki Filistinli mülteci çadırlarına saldırıya uluslararası kınama: 'Artık İsrail haklı gösterilemez'

Refah'taki Filistinli mülteci çadırlarına saldırıya uluslararası kınama: 'Artık İsrail haklı gösterilemez'
Gazze'de yerlerinden edilip Refah'a sığınan sivillerin çadırlarına düzenlenen saldırıda çoğu kadın ve çocuk onlarca Filistinlinin öldürülüp yaralanmasının ardından dünyadan 'korkunç saldırının haklı gösterilecek yanının bulunmadığı' tepkisi yükseldi.

Artı Gerçek - Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) saldırıların durdurulması kararı aldığı Gazze Şeridi'nin en güneyindeki Refah'a saldırıları yoğunlaştıran İsrail'in yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda en az 45 kişiyi öldürüp onlarcasını yaralaması, yeni bir uluslararası tepki dalgası yarattı.

AB dışişleri bakanlarının aylık toplantısı öncesinde konuşan Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail'in UAD'nin kararına rağmen Refah'ta hem bombardıman hem kara harekatına devam etmesini eleştirdi.

BORRELL'DEN NETANYAHU'NUN ANTİSEMİTİZM SUÇLAMASINA TEPKİ

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Britanyalı Savcısı Karim Ahmad Khan'ın Hamas liderlerinin yanısıra İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında yakalama kararı çıkarılması başvurusuna da dikkat çeken Borrell, bunu "yeni antisemitizmin kanıtı" olarak etiketleyen Netanyahu'nun mahkemeye "gözdağı" verdiğini belirtti.

AB dış politika şefi, "Netanyahu'nun hoşlanmadığı şeyler yapanların antisemitizm suçlamalarıyla karşılaştığını" belirtti:

"UCM'nin çalışmalarına saygı duymalıyız ve mahkemenin bu girişim hakkında ne düşündüğüne sindirme, korkutma olmadan karar vermesini sağlamalıyız. Ne yazık ki durum böyle değil. Mahkeme korkutuluyor ve antisemitizmle suçlanıyor. Netanyahu hükümetinin hoşlanmadığı bir şey yapan herkes gibi. UCM savcısına yönelik Yahudi düşmanlığı suçlaması kesinlikle kabul edilemez."

İTALYA SAVUNMA BAKANI: BU ARTIK HAKLI GÖSTERİLEMEZ

İtalya'daki aşırı sağcı hükümetten "Gazze'de Filistinli sivillere yönelik şiddetin artık haklı gösterilemez olduğu" açıklaması geldi. "Filistin halkının, Hamas'la hiçbir ilgisi olmayan masum erkek, kadın ve çocukların hakları gözardı edilerek sıkıştırıldığı, giderek zorlaşan bir durum var ve bu artık haklı gösterilemez" diye konuşan Savunma Bakanı Guido Crosetto, "Durumu çaresizlikle izliyoruz" diye ekledi. Crosetto, Hamas ile Filistin halkı arasında ayrım gözetilmesi gerektiğini belirtti.

FRANSIZ SOLU: SAVAŞ SUÇLARI ORDUSUNUN KATİLLERİ

Fransa'da radikal sol muhalefetin lideri Jean-Luc Melenchon, Refah kampında yaşananları "dehşet verici" diye niteleyip "Gazze'de mülteci çadırlarında yaşanan iğrenç katliam bu savaş suçları ordusunun katillerinin ve liderlerinin ne olduğunu özetliyor" dedi.

Bu "dehşetin" son bulması için İsrail'e her türlü baskının yapılması, Fransa'nın İsrail hükümetiyle işbirliğine son vermesi, silah ambargosu uygulaması ve Filistin devletini tanıması gerektiğini belirten solcu lider, Gazze'de yaşananlarla ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "hiçbir şey yapmadığını" vurguladı.

'BM KAMPINDAKİ FİLİSTİNLİ MÜLTECİLERİ DİRİ DİRİ YAKTILAR'

Melenchon'un partisi Boyun Eğmeyen Fransa'nın (LFI) milletvekili Thomas Portes, Refah'taki kampa yönelik saldırıların görüntülerini sosyal medyada paylaşarak, "Dünya, İsrail'in bugün yaptığını görmeli. 'Ordusu' Refah'taki BM kampındaki Filistinli mültecileri diri diri yaktı. Katiller" dedi. Portes, İsrail ordusunu hiçbir zaman İsrailli rehinelerle ilgilenmediğini belirterek, "Tek amaçları: Filistin halkını yok etmek" diye ekledi.

LFI Meclis Grup Başkanvekili Mathilde Panot, "Netanyahu'nun savaş suçlusu ordusu yeni bir eşik atladı. Bu sefer, uluslararası hukuka göre dokunulmaz olan mülteci kampı bombalandı" açıklamasını paylaştı. Panot, "er ya da geç, Netanyahu ve savaç suçlularının hesap vereceği vaktin geleceğini" dile getirdi.

SUUD'DAN ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

ABD'nin İsrail'le normalleşme anlaşmasına vardırmaya çalıştığı Suudi Arabistan, bunun, "İsrail güçlerinin Gazze'de katliamlarını ve masum sivilleri hedef almayı devam ettirmesinin en son örneği" olduğunu belirtti. Suudi kraliyetinin "İsrail güçlerinin tüm uluslararası ve insani kararları, yasaları ve normları sürekli olarak açıkça ihlal etmesini kesinkes reddettiğini" vurgulayan Dışişleri açıklamasında, uluslararası topluma "katliamların durdurulması ve benzeri görülmemiş insani felaketin daha da derinleşmesini önlemek için derhal müdahale" çağrısı yapıldı.

MISIR: 4. CENEVRE SÖZLEŞMESİ'NİN İHLALİ

Mısır Dışişleri Bakanlığı, "Uluslararası insancıl hukuka karşı yeni bir ihlal" diyerek, İsrail ordusunun savaş zamanında sivillerin korunmasına ilişkin 1949 tarihli 4. Cenevre Sözleşmesi'ni ihlal ettiğini belirtti.

ARAP ÜLKELERİ: ULUSLARARASI TOPLUM İSRAİL'İ DURDURMALI

İsrail'in katliam ve yıkımın çapını sistematik olarak genişletme kapsamında savunmasız sivilleri hedef alarak Gazze Şeridi'nin yaşanmaz hale gelmesini amaçladığını vurgulayan açıklamada, İsrail'e işgalci güç olarak uluslararası hukuka ve UAD kararlarına uyma, BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası etkin güçlere Gazze Savaşı'nı derhal durdurma çağrısı yapıldı.

'KATAR'I ARABULUCULUK YAPAMAZ HALE GETİRİYOR'

Ürdün Dışişleri Bakanlığı da "İsrail'in korkunç savaş suçlarını sürdürdüğünü" belirtip uluslararası toplumun bu suçlara karşı bir tutum sergilemesi ve sorumlulardan hesap sorması gerektiğini vurguladı. Katar Dışişleri Bakanlığı, "Refah'ta sivillere yönelik soykırım suçuna karşı uluslararası toplumun acil harekete geçmesi ve sivilleri korumasını" istedi. Açıklamada İsrail ordusunun Refah'ta yerinden edilmişlerin çadırlarına yönelik saldırısının "Katar'ın arabuluculuk çabalarını zora sokmasından" endişe edildiği dile getirildi. (AA, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar