İran: Türbe saldırısına ders niteliğinde yanıt vereceğiz

İran: Türbe saldırısına ders niteliğinde yanıt vereceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
İran'ın Şiraz kentinde 15 kişinin ölümüyle sonuçlanan IŞİD saldırısının ardından yetkililer saldırıya sert yanıt vereceklerini açıkladı. Yetkililer Mahsa Amini'nin ölümü sonrası ülkede başlayan hükümet karşıtı eylemlere katılanları da suçladı.

Artı Gerçek - Bir ayı aşkın süredir 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin gözaltındaki şüpheli ölümünün ardından ülke geneline yayılan hükümet karşıtı eylemlerle çalkalanan İran, dün Fars eyaletindeki Şiraz kentinde Şiilere ait Şah Çerağ Türbesi’ne yapılan IŞİD saldırısıyla sarsıldı.

İkisi çocuk 15 kişinin öldürüldüğü, 21 kişinin yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlenmiş, güvenlik kamerası görüntüleri tek başına olan saldırganın türbedekilere çantasından çıkardığı uzun namlulu tüfekle ateş açtığını göstermişti.

İran resmi medyası Şiraz'daki türbe saldırısının failinin yabancı uyruklu olduğunu duyurdu ancak hangi ülke vatandaşı olduğunu paylaşmadı. Saldırgan polis tarafından vurulmuş ve yaralı olarak yakalanmıştı.

Saldırının ardından kentte 3 gün yas ilan edildi.

İRAN CUMHURBAŞKANI REİSİ: KESİNLİKLE CEVAPSIZ KALMAYACAK

İran İçişleri Bakan Ahmed Vahidi, Mahsa Amini eylemlerinin Şiraz'daki saldırıya "zemin hazırladığını" öne sürerken, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi türbeye yönelik saldırıyı "yanıtsız bırakmayacaklarını" söyledi.

İran resmi ajansı İRNA’nın haberine göre, Reisi yazılı açıklamasında, Şah Çerağ Türbesi’ne yönelik saldırının “kesinlikle cevapsız kalmayacağını” belirterek "güvenlik güçlerinin olayı açıklığa kavuşturacağını ve saldırıyı tasarlayanlara ders niteliğinde bir cevap vereceğini" söyledi.

“İran İslam Devrimi düşmanlarının işlediği suçlar listesine bir suç daha” eklendiğini söyleyen Reisi, “Şah Çerağ Türbesi'nde insanların şehit olması ve yaralanmasından dolayı bu kişilerin ailelerine ve tüm İran halkına taziyelerimi sunuyorum” dedi.

ABDULLAHİYAN: İRAN'I GÜVENSİZ HALE GETİRMEK İÇİN ÇOK KATMANLI BİR PLAN VAR

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, saldırı sonrasında yaptığı açıklamada, "Teröristler ve insan haklarını savunduklarını iddia eden yabancı işgüzarların İran'ın ulusal güvenliği ve çıkarlarıyla oynamasına kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi.

Abdullahiyan "Bu suç İran'da terör ve şiddeti organize edenlerin meşum niyetlerini kesinlikle açığa çıkardı. Düşmanların İran'ı güvensiz hale getirmek için çok katmanlı bir plan düzenlediğine ilişkin güvenilir bilgiler var" dedi.

DIŞİŞLERİ'NDEN KINAMA

Dışişleri Bakanlığı da saldırı hakkındaki açıklamasında "İran’ın Şiraz şehrinde Şah Çerağ Türbesi’ni hedef alan terör saldırısında, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı derin üzüntüyle öğrenilmiştir" ifadelerini kullanarak şöyle devam etti: "Bu menfur terör saldırısını en güçlü şekilde kınıyor; hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınları ile dost ve kardeş İran halkına ve Hükümeti’ne başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz."

IŞİD, 2017 yılında İran'da meclis binası ve Ayetullah Ruhullah Humeyni'nin mezarına yönelik saldırıları da üstlenmişti.

Dün ayrıca Mahsa Amini'nin ölümünün 40. gününde binlerce kişi Sakkız kentindeki mezara akın etmiş, hükümet karşıtı eylemcilerce güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşanmıştı.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar