Rusya Birleşik Kuvvetler Komutanı Surovikin: Operasyon bölgesinde durum gergin

Rusya Birleşik Kuvvetler Komutanı Surovikin: Operasyon bölgesinde durum gergin
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın Ukrayna'daki savaşında ordu kuvvetlerinin başına getirilen Orgenaral Sergey Surovikin, özel operasyon bölgesindeki durumun "gergin" olduğunu açıkladı. Surovikin, Herson'daki sivillerin de tahliye edileceğini açıkladı.

Artı Gerçek - Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat'ta başlattığı özel askeri operasyonunun başına getirilen Birleşik Kuvvet Grubu Komutanı Sergey Surovikin, Ukrayna güçlerinin Rusya'nın ilhak ettiğini açıkladığı güneyde ve doğu bölgelerinde saldırılarını sürdürdüğünü söyleyerek operasyonun sürdüğü bölgedeki durumu "gergin" olarak niteledi.

Rus devlet televizyonuna konuşan Surovikin "Özel askeri operasyon bölgesindeki durum gergin olarak tarif edilebilir" ifadelerini kullandı. Rus komutan Ukrayna güçlerinin başta Kupyansk, Krasnıy Liman, Nikolayev-Krivoy Rog istikametleri olmak üzere Rus ordusunun mevzilerine saldırı girişimlerinden vazgeçmediğini ifade etti.

'HERSON'DAKİ DURUM ZOR'

Surovikin özellikle Ukrayna güçlerinin son haftalarda ilerleme kaydettiği ve şubat ayında Rus güçlerinin kontrolüne giren ilk büyük kent Herson hakkında açıklamalarda bulundu.

Rus komutan "Bu bölgedeki durum zor. Düşman kasıtlı olarak altyapıya ve sivillerin yaşadığı binalara saldırıyor" dedi.

Herson kentinde yaşayanlar için durumun tehlikeli olduğunu söyleyen Surovikin, HIMARS füzelerinin isabet etmesi ile Antonovakiy Köprüsü ve Kahovka Hidroelektrik Santrali’nin barajının hasar gördüğünü, bu nedenle kente gıda tedarikinde, su ve elektrik temininde sorunlar yaşandığını dile getirdi. Orgeneral Surovikin, “Tüm bunlar kent halkının günlük yaşamını önemli ölçüde zorlaştırmakla kalmayıp aynı zamanda sakinler için hayati tehlike oluşturuyor" dedi.

Rus ordusunun sivillerin Herson bölgesinden güvenli çıkışını sağlayacağını belirten Surovikin “Bu koşullar altında, öncelikli görevimiz sivillerin hayatını ve sağlığını korumaktır. Bu nedenle, Rus ordusu her şeyden önce, Rus hükümeti tarafından önceden hazırlanan ve ilan edilen yeniden yerleştirme programı kapsamında sivil nüfusun güvenli tahliyesini sağlayacaktır” dedi.

Surovikin, Ukrayna ordusunun günlük kayıplarının ölü ve yaralı olarak günlük 600 ila 1000 kişi olduğunu da iddia etti.

HERSON'DAN TAHLİYELER BAŞLADI

Surovikin'in bu açıklaması sonrası Herson'dan tahliyeler başladı.

Rusya'ya bağlanan Herson'un Belediye Başkanı Vladimir Saldo televizyonda yaptığı açıklamada son iki günde bölgeden 5 binden fazla kişinin tahliye edildiğini gelecek altı gün içinde günlük 10 bin kişinin bölgeden tahliyesinin planlandığını da açıkladı.

Saldo toplamda 50 bin ila 60 bin kişinin Rusya'ya tahliye edilebileceğini açıkladı. Saldo ayroıca bölgeye sivillerin girmesinin bir hafta boyunca yasaklandığını da duyurdu.

Rusya'nın Herson'da ilan ettiği yerel askeri idarenin yetkilisi Kirill Stremousov da "çok yakın bir zamanda Ukrayna güçlerinin kente saldırabileceği" uyarısı yaparak sivillerin evlerini tahliye etmesini istedi. Stremousov en çok Dinyeper Irmağı'nın batı kıyısında yaşayanların risk altında olduğunu söyledi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin ise Herson'da evini terk etmek zorunda kalanlara Rusya'nın herhangi bir yerinde yeni evler verileceğini ve hükümetin mali destek sağlayabileceğini söyledi.

Rusya sal ve çarşamba günleri başkent Kiev dahil bir dizi kentte altyapıyı özelliklede enerji tesislerini hedef almış, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy 10 Ekim'den 18 Ekim'e kadar Rus saldırılarında Ukrayna'nın enerji santrallerinin yüzde 30'unun kullanılamaz hale geldiğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar