Rusya'da bir okulda silahlı saldırı: 15 ölü

Rusya'da bir okulda silahlı saldırı: 15 ölü
Ülkenini Izhevsk kentinde bir okulda düzenlenen silahlı saldırıda 11'i çocuk 15 kişi öldü, 24 kişi de yaralandı. Devlet Başkanı Putin saldırıyı "terör saldırısı" diye niteledi.

Rusya'nın Izhevsk kentinde 88 numaralı  okula silahlı saldırı düzenlendi.

Silahlı saldırıda 15 kişinin öldüğünü, 24 kişinin ise yaralandığını açıklandı. Ölenlerin 11'i çocuk geri kalan 4'ü ise yetişkin.

Yaralanan 24 kişiden 21'inin de çocuk olduğu açıklandı.

Rusya'nın başkenti Moskova'ya yaklaşık bin 200 kilometre mesafede bulunan, 1,5 milyon nüfuslu federal bölgenin yönetiminden yapılan açıklamada saldırıyla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

OKULUN ESKİ ÖĞRENCİSİ OLDUĞU VE İNTİHAR ETTİĞİ AÇIKLANDI

Rusya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, okul baskınını düzenleyen saldırganın 15 kişiyi öldürdükten sonra kendisini vurduğu ve hayatını kaybettiği kaydedildi.

İki adet tabancayla saldırı yaptığı belirtilen saldırganın kimliği de açıklandı.

Artem Kazantsev adlı saldırganın okulun eski bir öğrencisi olduğu ortaya çıktı.ÜÇ GÜN YAS İLAN EDİLDİ

88 numaralı okulda gerçekleşen saldırı nedeniyle Rusya’nın Udmurtiya Cumhuriyeti’nde 3 gün için yas ilan edildi.

Udmurtiya lideri Breçelov, "88 numaralı okulda ölenler için bugünden 29 Eylül’e kadar Udmurtiya Cumhuriyeti’nde yas ilan edilmiştir" açıklamasını yaptı. Breçalov ayrıca, okul baskını sırasında hayatını kaybedenlerin aileleri için oluşturulan psikolojik destek hattının numaralarını paylaştı.

PUTİN: İNSANLIK DIŞI TERÖR SALDIRISI

Saldırıyla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "İnsanlık dışı terör saldırısı" ifadesini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, okul baskınını ‘terör eylemi’ olarak nitelererek, "Her şey saldırının neo-faşist bir grubun üyesi olan bir şahıs tarafından gerçekleştirildiğine işaret ediyor" dedi.

Peskov, "(Rusya) Devlet Başkanı (Vladimir) Putin, terör eyleminin gerçekleştiği okulda insanların, çocukların hayatını kaybetmiş olması nedeniyle büyük üzüntü duyuyor ve onların yasını tutuyor" dedi.

Sözcü, "Devlet Başkanı, bu insanlık dışı terör saldırısında yaralananların da bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyor" diye ekledi.

Kremlin Sözcüsü, Putin’in okul baskınıyla ilgili olarak, saldırının gerçekleştiği Udmurtiya Cumhuriyeti’nin lideri Breçalov, Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Sağlık Bakanı Mihail Muraşko ve Eğitim Bakanı Sergey Kravtsov ile iletişim kurduğunu ve herkese gereken talimatları verdiğini de kaydetti.

Ayrıca 88 numaralı okulun bulunduğu İjevsk’e, başkent Moskova’dan doktor ve psikologların gönderildiğini belirten Peskov, Rusya’daki okullarda uygulanan güvenlik önlemlerinin de yeniden gözden geçirileceğini ve şimdiye dek alınmış tedbirlerin güçlendirileceğini söyledi.

SALDIRGANIN TİŞÖRTÜNDE NAZİ SİMGELERİ

Soruşturmayı sürdüren ekibin başkanı Aleksander Bastrıkin, saldırganın olay sırasında üzerinde nazi sembolleri bulunan siyah bir tişört giydiğini ve kar maskesi taktığını söyledi.

Rusya'da daha önce benzer şekilde okul saldırıları gerçekleştirildi. Bu saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Geçen yıl Mayıs ayında 19 yaşındaki bir saldırgan Rusya'ya bağlı Tataristan'da bir okula baskın düzenlemiş ve dokuz kişiyi öldürmüştü.

Kazan kentindeki bu saldırıda hayatını kaybedenlein çoğunu çocuklar oluşturdu. Yakalanan failin yargılanmasına devam ediliyor.

Okul saldırılarındaki artış ülkede silahlanmanın daha yoğun şekilde denetlenmesi tartışmalarına yol açmıştı.

Öne Çıkanlar