Rusya, Japon Başkonsolosu 'casusluk' suçlamasıyla gözaltına aldı

Rusya, Japon Başkonsolosu 'casusluk' suçlamasıyla gözaltına aldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Eylül 2022 10:19
A+ A-
Rusya, Vladivostok Başkonsolosu Tatsunori'nin ‘istenmeyen kişi’ ilan edildiğini ve ülkeyi terk etmesi için 48 saat mühlet tanıdıklarını açıkladı.

Fotoğraf: dpa / FSB binası


Rusya'da Federal Güvenlik Servisi (FSB), Vladivostok kentinde görev yapan Japonya Başkonsolosu Motoki Tatsunori'nin cususluk suçlamasıyla gözaltına alındığını açıkladı.

Rusya'nın devlet içi güvenlik kurumu, Tatsunori'nin Moskova tarafından "istenmeyen kişi" ilan edildiğini ve Tokyo'nun diplomatik kanallar aracılığıyla bilgilendirildiğini kaydetti.

Euronews’in aktardığı habere göre Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan da konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Moskova'daki Japon Büyükelçiliği’nden bir diplomat pazartesi günü (dün) konuyu görüşmek üzere çağrıldı. Rus yetkililer Sayın Tatsunori'ye Rusya'yı terk etmesi için 48 saat mühlet tanıdı" denildi.

FSB'ye göre üst düzey Japon diplomat, toplantılar düzenleyerek Moskova ile "Asya-Pasifik bölgesindeki ülkelerden biri" arasında yapılan iş birliğiyle ilgili ücret karşılığında bilgi edinmek istedi.

Tatsunori'nin ayrıca Vladivostok bölgesinde Batı yaptırımlarının ekonomik durum üzerindeki etkisi hakkında "gizli bilgi istediği" de iddia edildi.

Öne Çıkanlar