Rusya: Kireyevsk'de Ukrayna İHA'sı düşürüldü, üç yaralı

Rusya: Kireyevsk'de Ukrayna İHA'sı düşürüldü, üç yaralı
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya, Ukrayna'ya ait bir İHA'nın Moskova'nın güneyindeki Kireyevsk kasabasında düşürüldüğünü duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı, Tu-141 tipi İHA'nın düşürüldüğü sırada sivillerin oturduğu binaların da hasar gördüğünü ve üç kişinin yaralandığını açıkladı.

Artı Gerçek - Rusya Savunma Bakanlığı, başkent Moskova'nın güneyindeki Tula bölgesinde yer alan Kireyevsk kasabasında Ukrayna'ya ait Tu-141 tipi insansız hava aracının düşürülmesi sonucu yaşanan patlamada üç kişinin yaralandığını açıkladı. Rus haber ajansı TASS'ın aktardığına göre, Ukrayna sınırına yaklaşık 400 kilometre uzaklıktaki yerleşim yerine düşen İHA sebebiyle sivillerin oturduğu binalar da hasar gördü. Kiev yönetimi ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Yerel yetkililer, yerel saatle 15:20 sularında meydana gelen olay sebebiyle Kireyevsk'in merkezinde büyük bir krater oluştuğunu duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı ise Telegram'dan yapılan açıklamada, Ukrayna'nın saldırı girişiminde bulunduğunu belirtti.

Açıklamada, bölgede konuşlu S-300 ve Pantsir-S1 tipi hava savunma sistemlerinin yanı sıra Pole-21 sinyal karıştırıcı sisteminin aktive olması sebebiyle sistemleri bozulan İHA'nın kontrolden çıkarak düştüğü vurgulandı.

Rusya daha önce de Ukrayna sınırından yüzlerce kilometre içerideki şehir ve kasabalara Ukrayna tarafından İHA saldırıları yapıldığını açıklamıştı. 26 Aralık'ta Rusya'nın stratejik bombardıman uçaklarının konuşlu bulunduğu Engels Hava Üssü yakınlarında da bir İHA düşürülmüştü. Rus hava sahasında yüzlerce kilometre uçtuktan sonra Saratov kentinde düşürülen İHA'nın sebep olduğu patlama üç Rus Hava Kuvvetleri personelinin ölümüne yol açmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar