Rusya ve Kazakisan'daki sel felaketi büyüyor: Orenburg'da su seviyesi bir gecede yükseldi

Rusya ve Kazakistan'da Ural Nehri'nin taşmasıyla meydana gelen sel felaketinde gözler, Rus kenti Orenburg'a çevrildi. Kentte dün gece sel suyu aniden yükseldi.

Artı Gerçek - Rusya'da Ural Nehri havzasındaki sel felaketi büyüyor. Kazakistan'a komşu Orenburg bölgesinde de su seviyesi kritik noktayı aştı. Rusya ve Kazakistan'da tahliye edilenlerin sayısı 110 bini geçti.

Ural Nehri'nin Orenburg kentinden geçen bölümünde su seviyesi bir gecede 32 santimetre birden yükselirken, bölge sakinlerine gönderilen mesajda "tehlikeli sınırın aşıldığı" belirtilerek tahliye emri verildi. Rus yetkililer, Orenburg kentinin bazı yerlerinin tamamen su altında kaldığını, Ural Nehri'nin dün gece 32 santimetre yükselmesiyle su seviyesinin 10.54 metreye çıkarak güvenli seviyenin 124 santimetre aşıldığını duyurdu.

orenburg3.jpg

Moskova'nın yaklaşık 1200 kilometre doğusunda bulunan 550 nüfuslu Orenburg'da, su seviyesinin çok hızlı bir biçimde yükseldiği belirtiliyor. Çok sayıda kent sakini sadece çocukları, evcil hayvanları ve pek az eşya ile evlerini terk ederken, Reuters'a konuşan 71 yaşındaki Taisiya adlı bir kadın sel için "Gece saatlerinde çok hızlı geldi" dedi. Taisiya, hazırlanabildiği sırada suyun kaçmasına engel olacak seviyeye yükselmiş olduğunu anlattı.

CUMA GÜNÜ BARAJ TAŞTI

Rusya'da Ural Dağları'ndan doğan ve Kazakistan'dan geçerek Hazar Denizi'ne dökülen Ural Nehri'nin taşmasıyla, Rusya ve Kazakistan cuma gününden bu yana yaklaşık 100 yıldır görülen en kötü sel felaketiyle boğuşuyor. Hızla eriyen kar suyunun Orenburg'un yukarısındaki Orsk'taki barajda taşkına yol açmasıyla başlayan sel, büyük çoğunluğu Kazakistan'da olmak üzere on binlerce kişinin tahliye edilmesine sebep oldu.

orenburg4.jpg

KAZAKİSTAN'IN SEKİZ BÖLGESİNDE ACİL DURUM SÜRÜYOR

Kazakistan'dan bugün yapılan açıklamada, tahliye edilen kişi sayısının 98 bini geçtiği belirtildi. Ülkenin sekiz bölgesindeki acil durum ilanı henüz kaldırılmazken, selden etkilenen bölgelerden 8.8 milyon metreküp suyun tahliye edildiği belirtildi. Ülkede yüzlerce kilometrelik yolda da şu an için seyahat kısıtlaması uygulanıyor.

BATI SİBİRYA'DA DA TEHLİKE UYARISI

Öte yandan, dünyanın en büyük hidrokarbon havzası olan Batı Sibirya'nın güney bölümlerinde ve Avrupa'nın en büyük nehri olan Volga'nın çevresindeki bazı noktalarda da su seviyelerinin yükseldiği belirtildi.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sel felaketi konusunda düzenli olarak bilgi aldığı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar