Rusya'da sahte elma şarabından ölenlerin sayısı 30'a yükseldi

Rusya'da sahte elma şarabından ölenlerin sayısı 30'a yükseldi
Rusya'da "Mister Cider" markalı sahte elma şarabını içtikten sonra ölenlerin sayısı 30'a yükseldi. Şarabın piyasadan toplatılmasına karar verilirken, olayla ilgili bir kişi gözaltında.

Artı Gerçek - Rusya'nın batısında sahte elma şarabından zehirlenerek ölenlerin sayısı 30'a yükseldi. Yerel yetkililer düzinelerce kişinin de tedavi altında olduğunu duyurdu. İlk vakaların bildirildiği Ulyanovsk bölgesinin sağlık departmanı, "Mister Cider" markalı elma şarabını içtikten sonra bölgede 20 kişinin öldüğünü açıkladı. Samara, Nijniy Novgorod ve Udmurtya'daki yetkililer de kendi bölgelerinde toplam 10 kişinin sahte içkiden öldüğünü doğruladı. İhmal sonucu ölüme sebebiyet verdiği şüphesiyle bir kişi gözaltına alındı ve 'Mister Cider' markalı elma şarabının piyasadan toplatılmasına karar verildi.

Yerel basında, elma şarabının, metil alkol olarak da bilinen ve normal alkollü içeceklerde bulunan etanolden çok daha zehirli olan ölümcül miktarda metanol içerdiği aktarıldı. Rusya, 2016'da Sibirya'da daha ucuz olduğu için sahte içki içerek 77 kişinin ölmesinin ardından alkol üretimi ve satışı üzerindeki kontrolleri sıkılaştırmıştı. Ancak ülkede, ev yapımı alkol tüketimi sorun olmaya devam ediyor. 2021'de de tek bir olayda yirmi dokuz kişi yerel olarak üretilen ve yine metanol içeren alkollü içkileri tükettikten sonra ölmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar