Rusya'da yerleşim bölgesine savaş uçağı düştü: 13 ölü 19 yaralı

Rusya'da yerleşim bölgesine savaş uçağı düştü: 13 ölü 19 yaralı
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın Krasnodar Bölgesi'ndeki Yeysk kentinde, Su-34 tipi savaş uçağı 9 katlı binanın üzerine düştü. Yaklaşık 600 kişinin yaşadığı binada kaza anında 363 kişinin bulunduğu belirtilirken, kazanın ardından binanın tamamen tahliye edildiği açıklandı.

Artı Gerçek - Rusya'nın Krasnodar Bölgesi'ndeki Yeysk kentinde meydana gelen uçak kazasında can kaybı artıyor. 3'ü çocuk olmak üzere en az 13 kişi öldü 19 kişi yaralandı.

Kalkıştan hemen sonra, bir motorunun alev alması sebebiyle 8 katlı bir binanın hemen yanına düşen Sukhoi-34 tipi savaş uçağı, çarpışmanın etkisiyle binada yangın çıkmasına sebep oldu.

rusya.jpg

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, uçağın yakıt tankının alev alması sebebiyle yangının büyüdüğü ve binaya sıçradığı belirtildi. 8 katlı binanın 5 katını etkileyen yangın sırasında binada bulunanlar tahliye edilirken, Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, yaklaşık 600 kişinin yaşadığı binada kaza anında 363 kişinin bulunduğunu duyurdu.

Kazanın ardından bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans sevk edilirken, olay yerine giden acil müdahale ekiplerinin 68 kişiyi yangından sağ olarak kurtardığı açıklandı.

rusya-1.jpg

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında "Güney Askeri Bölgesi askeri havaalanından eğitim uçuşu yapmak için kalkış yapan bir Su-34 uçağı Yeysk şehri içinde düştü" ifadelerine yer verildi.

Rusya'nın kuzeyindeki Krasnodar bölgesinde bir liman kenti olan Yeysk kenti Azak Denizi'ne kıyısı olması dolayısıyla Ukrayna savaşında önemli bir yer tutuyor. Kent, savaşın ilk günlerinde körfezin diğer tarafında bulunan Ukrayna'nın Mariupol kentini kuşatan Rus güçleri için önemli bir ikmâl merkezi olmuş, kentteki askeri üslerden kalkan savaş uçakları Mariupol'u yoğun bombardımana tutmuştu.

Düşen uçağın pilotu yaptığı açıklamada, Su-34'ün herhangi bir şekilde vurulmadığını fakat bir arıza sebebiyle kalkıştan hemen sonra motorunun tutuştuğunu dile getirdi.

Bu tip vakaları soruşturmakla görevli Rusya Araştırma Komitesi'nden yapılan açıklamada, kazayla ilgili adlî soruşturma başladığı bildirildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar