Rusya'dan Ukrayna tepkisi: ABD bunun hesabını vermek zorunda kalacak

Rusya'dan Ukrayna tepkisi: ABD bunun hesabını vermek zorunda kalacak
Rusya, ABD Temsilciler Meclisi'nin Ukrayna'ya 61 milyar dolarlık yardımı ve dondurulan Rus varlıklarının Kiev lehine kullanılması kararına tepkili: ABD zenginleşecek, daha fazla Ukraynalı ölecek...

Artı Gerçek - ABD Temsilciler Meclisi'nin Kiev yönetimine 61 milyar dolarlık yardım ve dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna yararına kullanılmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etmesine Moskova'dan sert tepki geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin göndereceği bu yardımın savaşı körükleyerek Ukrayna'da daha fazla ölüm ve hasara yol açacağını söyledi. Kremlin sözcüsü, "Karar ABD'yi zenginleştirecek, Ukrayna'yı daha da fazla yıkıma uğratacak, daha fazla Ukraynalının ölümü ile sonuçlanacak" dedi.

Peskov, dondurulmuş Rus varlıklarını Ukrayna'nın yararına kullanması kararına da cevap vereceklerini belirterek, "Bu, ABD'nin imajına telafisi mümkün olmayan zararlar verecek" ifadelerini kullandı. Rus haber ajansı Tass'a konuşan Peskov, "Eğer bu gerçekten böyleyse ABD bunun hesabını vermek zorunda kalacak. Muhtemelen herhangi bir zaman kısıtlaması olmayacak. Bunu çıkarlarımıza en uygun şekilde yapacağız" diye konuştu.

PESKOV: ÖZEL MÜLKİYETİN DOKUNULMAZLIĞI İHLAL EDİLİYOR

Peskov, şunları söyledi:

"Rus varlıklarına el konulmasına ilişkin yasaya gelince, ayrıntıların çözülmesi gerekiyor. Her halükarda, eğer gerçekten varlıklarımıza el konulması söz konusu ise bu, ABD'nin imajına telafisi mümkün olmayan zararlar verecek, ülkedeki birçok yatırımcıyı yatırdıkları parayı kurtarmaya zorlayacaktır. Çünkü devlet mülkiyeti başta olmak üzere özel mülkiyetin dokunulmazlığı ihlal edilecek.”

ZAHAROVA, ÇİN VE İSRAİL KARARLARINA DA TEPKİ GÖSTERDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen yasa ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya yardım içeren bu yasanın dünyadaki krizleri kötüleştireceğini belirtti. Zaharova, "Kiev rejimine askeri yardım terör faaliyetlerinin doğrudan desteklenmesi, Tayvan'a askeri yardım Çin'in iç işlerine müdahale, İsrail'e yardım ise bölgede benzeri görülmemiş gerginliğin artması anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

MEDVEDEV: ÖLÜMLER ARTACAK, GÜÇ VE GERÇEKLER BİZİMLE

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD'nin Ukrayna'ya yardımını kapsayan bu tasarıyı kabul etmesinin "savaşın kurbanlarını en üst düzeye çıkaracağı" değerlendirmesinde bulundu. Medvedev, "Esas olarak doyumsuz askeri sanayinin boğazına inecek olan 61 milyar kanlı dolara rağmen elbette zafer kazanacağız. Güç ve gerçekler bizimle" dedi.

ABD Temsilciler Meclisi, Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yönelik toplamda 95 milyar dolarlık yardımın sağlanmasına, dondurulmuş Rus varlıklarının da Ukrayna yararına kullanılmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etmişti. Paket, 60.84 milyar dolarlık kısmının Ukrayna'ya gönderilmesini, bunun 23 milyar dolarının ABD yapımı silahların, stokların ve tesislerin yenilenmesini öngörüyor. Ukrayna yardımının dışında, İsrail'e 26 ve Hint-Pasifik bölgesinin (Tayvan) güvenliğine 8 milyar dolar yardım yapılmasını içeriyor. Paketin kesinleşmesi için Kongre'nin üst kanadı Senato'da da kabul edilip ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanması gerekiyor. (AA, DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar