Rusya'dan ABD'ye uyarı: 'Ukrayna'ya silah yığılması doğrudan çatışma riskini tırmandırıyor'

Rusya'dan ABD'ye uyarı: 'Ukrayna'ya silah yığılması doğrudan çatışma riskini tırmandırıyor'
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın ABD Büyükelçisi Antonov, ABD'nin Ukrayna'ya silah yığmasının Moskova ve Batı arasında 'doğrudan çatışma' riskini tırmandırdığını söyledi. Diğer yandan AB ülkeleri Rusya'ya yönelik sekizinci yaptırım paketi üzerinde anlaştı.

Artı Gerçek - ABD'nin Rusya ile savaşan Ukrayna'ya daha fazla silah gönderme kararına Moskova'dan tepkiler gelmeye devam ediyor.

Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov, Washington'un Kiev'e 625 milyon dolarlık yeni askeri yardım paketi sunma kararını eleştirdi, bu tür yardımların ABD'nin Ukrayna'daki çatışmanın tarafı olma statüsünü pekiştirdiğinin altını çizdi.

Antonov, "ABD ve müttefikleri tarafından gerçekleştirilen askeri amaçlı ürün tedarikleri, sadece kan akmasının uzamasına ve yeni kurbanlara yol açmıyor, aynı zamanda Rusya ile Batılı ülkeler arasındaki doğrudan çatışma tehlikesini tırmandırıyor" ifadelerini kullandı.

ABD'nin tutumunun Rusya'nın stratejik çıkarları için doğrudan tehdit oluşturduğunun altını çizen Antonov, bu bağlamda "Washington'a ciddi sonuçlar doğurabilecek provokatif eylemlerden vazgeçme çağrısı" yaptı.

ABD'NİN ASKERİ YARDIMI 17 MİLYAR DOLARI BULDU

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 4 Ekim'de ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı Ukrayna'ya yeni askeri yardım paketinin 4 HIMARS yüksek hareketli topçu roket sistemi, 32 obüs ve topçu sistemi, 200 zırhlı araç içerdiğini açıklamıştı.

ABD'nin sağladığı gelişmiş silahlar savaş alanında özellikle son haftalarda ülkenin kuzeydoğusu ve güneyinde Ukrayna güçlerinin ilerlemesine katkı sağlarken Washington, 24 Şubat'ta Rusya'nın özel operasyonunu başlatmasından bu yana Kiev güçlerine yaklaşık 17 milyar dolarlık askeri yardım yaptı.

AB, RUSYA'YA YÖNELİK SEKİZİNCİ YAPTIRIM PAKETİNİ AÇIKLADI

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler ise Rusya'ya yönelik sekizinci yaptırım paketi konusunda anlaşma sağladı.

AB dönem Başkanı Çekya'nın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, üye ülke büyükelçilerinin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarda siyasi anlaşma sağladıkları belirtildi.

Paylaşımda, yaptırımların RusyaDevlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın bazı bölgelerini yasa dışı ilhakına karşı güçlü bir yanıt olduğu aktarılarak, sekizinci yaptırım paketinin, yazılı olarak onaylandıktan sonra AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe gireceği bildirildi.

AB Komisyonu, geçen hafta Rusya'ya karşı ticaret yasakları ve Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını da içeren sekizinci yaptırım paketini teklif etmişti.

AB üyesi 27 ülke tarafından onaylanması gereken yeni yaptırım paketi kapsamında, bazı kişi ve kuruluşlar yaptırım listesine eklenecek, ayrıca ticaret ve petrol ithalatında da bazı kısıtlamalar getirilecek. Pakette, Rus petrolünün üçüncü ülkelere satışına tavan fiyat getirilmesi yer alıyor.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, konuyla ilgili sosyal medya hesabından, "Bugün üye ülkelerin 8. yaptırım paketi üzerinde anlaşmasını memnuniyetle karşılıyorum." paylaşımında bulundu.

Hızlı ve kararlı bir şekilde hareket ettiklerini belirten von der Leyen, "Putin'in düzmece referandumunu ve Ukrayna'da herhangi bir ilhakı asla kabul etmeyeceğiz." ifadesini kullandı. Von der Leyen, Kremlin'e bedel ödetmeye devam edeceklerini de söyledi.

(DIŞ HABERLER)