Sağlık Bakanı'nın evi 'Coronavirus'ü iyi yönetemiyor' diye basıldı

Sağlık Bakanı'nın evi 'Coronavirus'ü iyi yönetemiyor' diye basıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa'da, doktorlar ve Covid-19 hastalığı sonucu ölenlerin aileleri hükümeti, salgın konusunda 'suç teşkil edecek şekilde' ihmalkar davranmakla suçlamıştı.

Fransa'da polis, Covid-19 salgınıyla mücadelenin yönetimine dair soruşturma kapsamında üst düzey hükümet ve sağlık yetkililerinin evlerine baskın düzenledi. Evleri basılanlar arasında Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran ve Ulusal Sağlık Kurumu Müdürü Jerome Salomon'un da olduğu bildirildi.

Fransız basınında yer alan habere göre, polis sabah saatlerinde aralarında Fransa’nın eski başbakanı Edouard Philippe, mevcut sağlık bakanı Veran ve eski sağlık bakanı Agnes Buzyn olmak üzere birçok yetkiliye yönelik operasyon düzenlendi. Konuyla ilgili Bakan Veran ve Fransa İçişleri Bakanlığı da açıklama yapmadı.

Fransa'da, doktorlar ve Covid-19 hastalığı sonucu ölenlerin aileleri hükümeti, salgın konusunda "suç teşkil edecek şekilde" ihmalkar davranmakla suçlamıştı. Hükümete yöneltilen eleştiriler arasında, "yavaş müdahalede bulunma" ve "salgına hazırlıksız yakalanma" da vardı. Bunun üzerine hükümetin Coronavirus salgınını nasıl yönettiğiyle ilgili olarak Temmuz ayında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın, cinayete ve yaralanmaya sebebiyet verme, hayatı tehlikeye atma, tehditle mücadelede yetersiz kalma ve tehlikedeki insanlara yardım etmeme gibi iddialar da ele alınabileceği belirtildi. (ANKA)

Öne Çıkanlar