Savaş pilotu: İsrail ordusu, Hamas'ın rehine aldığı vatandaşlarına 'kitlesel Hannibal Protokolü' uyguladı

Savaş pilotu: İsrail ordusu, Hamas'ın rehine aldığı vatandaşlarına 'kitlesel Hannibal Protokolü' uyguladı
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in Haaretz gazetesine konuşan bir savaş pilotu, Hamas'ın, 7 Ekim saldırısında, İsraillileri Gazze'ye kaçırmasını önlemek için ordunun, rehineleri de öldürmeyi öngören Hannibal Protokolü'nü uyguladığını öne sürdü.

Artı Gerçek - Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısına müdahale eden İsrail askeri helikopterlerinin militanların yanısıra İsrailli sivilleri de vurduğuna dair İsrail medyasında yer alan haberler, İsrail ordusunun Hannibal Protokolü olarak bilinen doktrini uygulayıp uygulamadığına ilişkin tartışmalara yol açtı. İsrail'in Haaretz gazetesine konuşan savaş pilotu Yarbay Nof Erez, Hamas saldırısına müdahale eden İsrail güçlerinin esir alınma riski olan İsraillilerin öldürülmesini öngören Hannibal Protokolü'nü uygulamış olabileceğini söyledi.

'BUNA ANCAK KİTLESEL HANNİBAL DENİR'

Hannibal Protokolü'nün İsrail ordusunda 30 yıl önce Lübnan'daki olaylara dayanarak planlandığını anımsatan Erez, "Hannibal Protokolü maksatlıdır ve uygulanmasına karar verilmişse bu kasıtlı şekilde yapılmıştır" hatırlatması üzerinden, 7 Ekim'de İsrail savaş uçakları ve insansız hava araçlarının ateş açmaya başladığında İsrailli rehineleri kasıtlı vurup vurmadığı sorusunu şöyle yanıtladı:

"Hannibal Protokolü'nün bir noktada uygulandığı anlaşılıyor, çünkü bir rehine durumu tespit ettiğinizde bu Hannibal'dır, ancak son 20 yıldır içinde rehinelerin bulunduğu tek bir araçla ilgili Hanniba tatbikatları yaptık. Burada gördüğümüz şey ise kitlesel bir Hannibal'dı. Çitlerde birçok açıklık vardı, hem rehineli hem de rehinesiz olarak birçok farklı araçta binlerce insan vardı."

Yarbay Erez, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya yönelik eleştirilerinden sonra, 'aktif hizmetteyken siyasi konularda kendisini ifade ettiği' gerekçesiyle 31 Ekim'de görevden alınmıştı.

HAARETZ HELİKOPTERLERİN SİVİLLERİ DE VURDUĞUNU YAZMIŞTI

Haaretz gazetesi, 19 Kasım’da, İsrailli güvenlik yetkililerinin, Hamas'ın 7 Ekim saldırısına ilişkin yaptığı güvenlik değerlendirmesiyle ilgili bilgi vermişti.

Hamaslıların sorgu kayıtlarına ve polisin olayla ilgili soruşturmasına dayanan üst düzey İsrailli güvenlik yetkililerinin değerlendirmesinde, Gazze Şeridi yakınlarında düzenlenen Nova Müzik Festivali hakkında Hamas'ın önceden bilgi sahibi olmadığı belirtilmişti. Festivale katılanların çoğunun ilk silah sesi duyulmadan yarım saat önce partinin durdurulmasına karar verildiği için kaçmayı başardığı kaydedilmişti. Soruşturmanın aynı zamanda bir İsrail savaş helikopterinin Hamaslılara ateş açarken sivilleri de vurduğunu ortaya çıkardığı aktarılmıştı:

"Bir polis kaynağına göre, soruşturma aynı zamanda olay yerine gelen ve görünüşte oradaki teröristlere ateş açan İsrail ordusuna ait bir savaş helikopterinin bazı festival katılımcılarını vurduğunu gösteriyor. Polise göre festivalde 364 kişi öldürüldü."

İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesi de Hamas'ın 7 Ekim saldırısına İsrail Hava Kuvvetleri helikopterlerinin müdahalesine ilişkin haberde şöyle demişti:

"Hamas teröristleri kalabalığın arasına yavaşça karışmaları ve ne olursa olsun kıpırdamamaları yönünde talimat aldı. Böylelikle hava kuvvetlerini aşağıdakilerin İsrailli olduğuna inandırmaya çalıştılar. Bu aldatmaca, Apache helikopterleri tüm kısıtlamalardan kurtulmak zorunda kalana kadar bir süre işe yaradı. Pilotlar kimin terörist kimin İsrailli olduğunu ayırmanın zor olduğunu anlayınca, içlerinden bazıları üstlerinden izin almadan bağımsız olarak teröristlere karşı top mermisi kullanmaya karar verdi."

POLİS UYARISI: YALNIZCA RESMİ KAYNAKLARDAN HABER YAPIN

Dün İsrail polis teşkilatı, İsrail savaş helikopterlerinin Hamas saldırısına müdahale ederken İsrailli sivilleri de öldürmüş olabileceğine dair haberler yapan ulusal basın organlarını uyardı. Polis açıklamasında, "Özellikle bu dönemde, medyayı haberlerinde sorumluluk göstermeye ve haberlerini yalnızca resmi kaynaklara dayandırmaya çağırıyoruz" denildi.

HABERLER YAYIMLANMADAN ORDU SANSÜR BİRİMİNE GÖNDERİLECEK

Öncesinde İsrail ordusunun Askeri İstihbarat Müdürlüğü'ne bağlı Askeri Sansür Birimi, 26 Ekim'de basına gönderdiği mektupta, Gazze'ye ilişkin haberlere çeşitli yasaklar getirerek, savaşın seyri ve ordunun faaliyetleriyle ilgili tüm haber ve görsellerin yayımlanmadan önce kendi sansür birimine gönderilmesini istemişti. (AA, Dış Haberler)

Öne Çıkanlar