Süleymaniye'de iki Kürt partisi birbiriyle çatıştı: İki Komele peşmergesi öldü

Süleymaniye'de iki Kürt partisi birbiriyle çatıştı: İki Komele peşmergesi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Süleymaniye kentinde Kürdistan Emekçiler Topluluğu (Komele) ile İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu arasında çatışma çıktı. Olayda Komele'ye bağlı iki peşmerge öldü.

Artı Gerçek - Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Süleymaniye kentinde bulunan Zirgwez Kampı'nda Kürdistan Emekçiler Topluluğu (Komele) ile İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu arasında yaşanan siyasi anlaşmazlık sebebiyle silahlı çatışma çıktı. Bu sabah erken saatlerde çıkan silahlı çatışmada Komele'ye bağlı iki peşmerge öldü. Ölen iki peşmergenin kimlikleri Saman İbrahimi ve Hiwa Sadiqi olarak açıklandı. Çatışmada ayrıca yaralananlar olduğu belirtiliyor.

Kürdistan Emekçiler Topluluğu Merkez Komitesi’nin yaptığı açıklamada, Abdullah Azerbar liderliğindeki İran Kürdistan Devrimci Emekçiler Topluluğu tarafından Komele’nin eğitim kampına saldırı düzenlendiği ve peşmergelere keskin nişancılar tarafından ateş açıldığı öne sürüldü. Kürdistan Emekçiler Topluluğu Başkanı Emced Hisên Penahi, "Kardeş savaşı vermek istemiyoruz ve bu nedenle peşmergeleri öldürme kastıyla hiçbir şekilde ateş etmedik, sadece havaya ateş açtık" dedi.

Dün ise İran Kürdistan Devrimci Emekçiler Topluluğu Merkez Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, “Genel Sekreter Yardımcısı Omer İlhanizade, Banegewre kampındaki evinde kuşatıldı. Bu tür davranışlar tüm partisel ve ahlaki ilkeden uzaktır ve hiçbir şekilde müsaade edilmez” denmiş, söz konusu eylemin sorumluluğu Komele'ye yüklenmişti.

YENİDEN BİRLEŞME ÇABALARI SONUÇ VERMEMEİŞTİ

Kürdistan Emekçiler Topluluğu ile İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu bir süredir birleşme çalışması yürütüyordu. Kürdistan Emekçiler Topluluğu’ndan dün yapılan açıklamada birleşme çabalarının sonuç vermediği duyurulmuştu. Kürdistan Emekçiler Topluluğu (Komele) 1978'de kuruldu. 1979 İran İslam Devrimi'nden sonra İran Komünist Partisi'nin bir parçası oldu, ancak daha sonra bu partiden ayrılarak faaliyetlerine başladı. 2007 yılında iç sorunlar nedeniyle ikiye bölündü. Geçen yıl İran'daki protestoların ardından Kürdistan Emekçiler Topluluğu ile İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu birlik ilan etse de bu yıl yeniden ayrılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar