Suriye'de deprem felaketinin bilançosu artıyor: Resmi rakamlara göre 812 kişi öldü

Suriye'de deprem felaketinin bilançosu artıyor: Resmi rakamlara göre 812 kişi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki deprem Suriye'de büyük yıkıma yol açtı. Suriye resmi haber ajansı ülkede ölenlerin sayısının 812'ye yükseldiğini duyurdu. Silahlı muhalefetin kontrolündeki bölgelerde de 800'e yakın kişinin öldüğü iddia ediliyor.

Artı Gerçek- Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 11 yıldır savaşın büyük yıkım getirdiği Suriye'de büyük bir felakete neden oldu.

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın aktardığına göre Halep, Lazkiye, Hama, Tartus ve İdlib kırsalında en az 812 kişi depremde öldü, 1449 kişi de yaralandı.

Ancak Esad hükümeti karşıtı silahlı muhalefetin kontrolündeki İdlib ve çevresinde faaliyet gösteren Beyaz Miğferler isimli kuruluş ise bu bölgelerde 790 kişinin öldüğünü, 2 binden fazlasının yaralandığını iddia ediyor. Bu nedenle uluslararası basın kuruluşları ve haber ajansları Suriye'de deprem nedeniyle ölenlerin sayısını son olarak 1600'den fazla kişinin öldüğünü belirtiyor. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, halihazırda 4.1 milyon kişinin insani yardımlara bağlı yaşadığı Suriye’de, sarsıntı nedeniyle su krizinin daha da derinleştiği belirtildi.

BM YETKİLİSİ: İNSANİ YARDIM İÇİN KULLANDIĞIMIZ YOLLAR HASAR GÖRDÜ

Bölgedeki Birleşmiş Milletler Koordinatörü El-Mustafa Benlamlih, soğuk hava ve yakıt kıtlığının arama kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığını açıkladı. Reuters'a konuşan Benlamlih "Altyapı hasar gördü, insani yardım için kullandığımız yollar hasar gördü, insanlara nasıl ulaşacağımız konusunda yaratıcı olmalıyız... ama çok çalışıyoruz" dedi.

Silahlı muhalefetin kontrolündeki İdlib ve çevresinde faaliyet gösteren Beyaz Miğferler adlı gruptan Raed al-Saleh'in Reuters'a yaptığı açıklamaya göre yüzlerce aile hala yıkılan binaların enkazı altında. Al-Saleh enkaz altındakiler için zaman hızla daralırken uluslararası yardım kuruluşlarının muhaliflerin kontrolündeki bölgelerdeki çalışmalara destek olması gerektiğini söyledi. Al Saleh "Her saniye hayat kurtarmak anlamına geliyor ve tüm insani yardım kuruluşlarını bu felakete acilen maddi yardımda bulunmaya ve müdahale etmeye çağırıyoruz” dedi.

BM'YE GÖRE KUZEYBATI SURİYE'DE EN AZ 224 BİNA YIKILDI

Birleşmiş Milletler kuzeybatı Suriye'de en az 224 binanın tamamen yıkıldığını, 325'inin ise kısmi zarar gördüğünü duyurdu.

Yine muhaliflere yakın İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin iddiasına göre muhalfilerin kontrolündeki kuzeybatı Suriye'de deprem 58 köy, kasaba ve kentteki binalarda kısmi ya da tam yıkıma neden oldu.

İRAN VE IRAK SURİYE'YE ACİL YARDIM MALZEMELERİ GÖNDERDİ

Diğer yandan Irak ve İran'dan gönderilen yardım uçakları Suriye'nin başkenti Şam'daki Uluslararası Havalimanı'na sabah saatlerinde indi. SANA'nın aktardığına göre Irak'tan gelen uçaklar 70 ton gıda, tıbbi malzeme, battaniye ve diğer acil yardım malzemelerini getirdi. Irak Başbakanı Muhammed Şiya-es Sudani pazartesi günü yaptığı açıklamada barınma malzemeleri, ilaç, yakıt ve ilkyardım malzemelerini hava yoluyla göndereceklerini duyurmuştu. İran'ın yaptığı yardımlar ise pazartesi erken saatlerde Suriye'ye ulaştı. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan pazartesi günkü açıklamasında Suriye'de depremin vurduğu bölgelere insani yardım yapacaklarını duyurmuştu.

SİSİ'DEN ESAD'A: HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIRIZ

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı telefonla arayarak ülkesinin Suriye'ye her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu belirtti. Mısır Dışişleri Bakanlığı, daha önce Türkiye'deki depremlerden ötürü bir taziye mesajı yayınlamış ancak Türkiye'ye herhangi bir yardım teklifinde bulunmamıştı.

SURİYE KIZILAYI: MUHALİFLERİN KONTROLÜNDEKİ YERLERE YARDIMA HAZIRIZ

Diğer yandan Suriye Kızılayı bugün düzenlenen basın toplantısında depremde büyük yıkım gören silahlı muhalif grupların kontrolündeki bölgelere Birleşmiş Milletler aracılığıyla yardıma hazır olduklarını duyurdu.

OCHA SÖZCÜSÜ: TÜRKİYE'DEN SURİYE'YE YARDIM ULAŞTIRILMASI GEÇİCİ OALRAK DURDU

Bu arada Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Madevi Sun-Suona ise Türkiye'den Suriye'nin kuzeybatısına yapılacak kritik yardımın zarar gören yollar ve diğer lojistik sorunlar nedeniyle geçici olarak durduğunu söyledi. OCHA Sözcüsü "Bazı yollar bozuk, bazılarına erişilemez. Üzerinde çalışılması gereken lojistik sorunlar var. Ne zaman devam edeceğine dair net bir fikrimiz yok” dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar