Suudi medyasına göre Hamas, Mısır'ın ateşkes teklifini kabul etti

Suudi medyasına göre Hamas, Mısır'ın ateşkes teklifini kabul etti
Kahire'de Gazze'de ateşkes ile esir takası müzakereleri yeniden başlarken, Suudi haber portalı-kanalı Şark, Hamas'ın Mısır'ın teklifini ABD'nin verdiği garantiler eşliğinde kabul ettiği iddiasını geçti.

Artı Gerçek - Gazze müzakereleri bugün Mısır başkentinde yeniden başlarken, CIA Direktörü William Burns'ün dünden gittiği Kahire'ye Hamas da heyet gönderdi.

Hamas, "Heyetimiz son ateşkes anlaşması teklifini inceledikten sonra Kahire'ye olumlu bir ruhla gidiyor" diyerek ekledi: "Filistinlilerin taleplerini yerine getirecek bir anlaşma sağlamaya kararlıyız."

Suudi haber sitesi-kanalı Şark, Hamas'ın Mısır'ın teklifini kabul ettiği iddiasını duyurdu. Şark'a göre ABD, Hamas'a, İsrail'in Gazze Şeridi'nden tamamen çekileceği ve rehineler serbest bırakıldıktan sonra İsrail ordusunun savaşı devam ettirmeyeceği 'garantisi' sundu.

MISIR: PEK ÇOK KONUDA UZLAŞI SAĞLANDI

Reuters'e konuşan Mısırlı bir güvenlik kaynağı, "Bugün sonuçlar farklı olacak. Pek çok konuda anlaşmaya vardık, uzlaşılmayan çok az konu kaldı" dedi. ABD'li bir yetkili, Amerikan tarafının müzakerelerde bir miktar ilerleme kaydedildiğine inandığını, ancak hâlâ daha fazlasını duymayı beklediğini söyledi.

İSRAİL: ANLAŞMA KAPSAMINDA SAVAŞI SONA ERDİRMEYİZ

Haaretz'e konuşan İsrailli yetkililer ise henüz Hamas'ın pozisyonunu öğrenmediklerini, ama olası anlaşma kapsamında savaşı sona erdirmelerinin kesinlikle sözkonusu olmadığını belirtti. İsrailli bir yetkili "Hamas'ın nihai pozisyonunu görmeyi iple çekiyoruz. Henüz bilgi gelmedi, ancak geçmiş deneyimlerin ışığında, Hamas, taslağa uyacağını söylese bile, sunacağı küçük ayrıntılar ve çekincelerle anlaşmayı feshedebilir" dedi.

'HER HALÜKARDA REFAH'A GİRECEĞİZ'

İsrail Ordu Radyosu da siyasi bir kaynağın "Haberlerin aksine, aksine, İsrail savaşın sona ermesini kabul etmeyecek; rehinelerimizin serbest bırakılması karşılığı ateşkes olsa da olmasa da [İsrail ordusu] Refah'a girecek" sözlerini aktardı.

Kanal 12 de müzakerelerde ilerleme kaydedildiği haberlerine yanıt veren bir siyasi yetkilinin "Savaşın bitmesine razı gelmeyeceğiz, Refah'a gireceğiz" sözlerini alıntıladı.

CAMERON'UN AÇIKLADIĞI TEKLİF

Daha önce Britanya Dışişleri Bakanı David Cameron, son teklifin, Gazze'de 40 günlük ateşkes sırasında 33 İsralli rehine ile çok sayıda Filistinli esirin takasını içerdiğinden söz etmişti.

Ateşkes görüşmeleri aylardır ilerleme sağlanamadan devam ederken, İsrail, Hamas'ı ortadan kaldırmaya kararlı olduğunu, Hamas ise kalıcı ateşkes ve İsrail'in Gazze'den tamamen çekilmesini istediğini söyledi.

SORUN İÇİNDE SORUN: İSRAİL'İN REFAH'A GİRME HAZIRLIĞI

1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Mısır sınırındaki Refah'a İsrail'in kara harekatı düzenleme hazırlığından alarma geçen Kahire, geçen ayın sonlarında müzakereleri canlandırmak için yeni girişimde bulundu. Mısırlı kaynaklar, her iki tarafın da son zamanlarda bazı tavizler vermesiyle ilerleme kaydedildiğini söylerken, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu anlaşma olsa olmasa da Refah'a girmekte ısrarcı açıklamalar yaptı.

ABD medyasına göre Biden yönetimi Katar'a anlaşmayı kabul etmezse Hamas siyasi liderliğini ülkeden göndermesi için baskı yaparken, İsraik hükümetinden de "Hamas bir hafta içinde anlaşmayı kabul etmezse Refah'a kara harekatı başlayacak" ültimatomu geldi.

İSRAİL'İN REFAH'TAN SİVİLLERİ TAHLİYE PLANI

Refah'a kara harekatının "yeni bir soykırım" olacağına dair her gün uluslararası toplumundan bir dizi uyarı geliyor. Dün Politico, bilgili kaynaklara dayanarak, İsrail'in, Washington ve yardım kuruluşlarını, işgale hazırlık olarak Refah'taki Filistinlileri güneybatıdaki el-Mevasi'ye nakletme planı konusunda bilgilendirdiğini yazdı. Ardından Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, İsrail'in Refah'a olası kara harekatı düşüncesine ilişkin ABD yönetiminin kapsamlı bir plan görmediğini söyledi. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar