Tacizle suçlanan New York Başsavcısı istifa etti

Tacizle suçlanan New York Başsavcısı istifa etti
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 14:12
A+ A-
Taciz iddiaları sonrasında cinsel şiddete karşı dünya çapında kadınlar kampanya başlatarak #Metoo başlığı ile sosyal medya kampanyası başlatmıştı.

DÜNYA - ABD'de New York Demokrat Başsavcısı Eric Schneiderman, taciz iddiaları üzerine görevinden istifa etti.

İstifa açıklamasında taciz iddialarını bir kez daha yalanlayan Schneiderman, "son saatlerde, hakkımda şiddetle karşı çıktığım ciddi iddialar ortaya atıldı. Bu iddiaların, mesleğimle veya başsavcılık faaliyetleriyle ilişkisi olmasa da, kritik bir dönemde başsavcılığın işlerini yapmaktan alıkoyacaktır" şeklinde konuştu.

İlk olarak The New Yorker dergisi tarafından ortaya çıkarılan taciz iddiaları sonrasında, cinsel şiddete karşı dünya çapında kadınlar kampanya başlatarak #Metoo başlığı ile sosyal medya kampanyası başlatmıştı.

The New Yorker’ın haberinde kadınlar, New York Başsavcısının rızaları dışında kendilerine tokat attığını, boğazlarını sıktığını, sözlü taciz ve tehditte bulunduğunu ileri sürmüştü. İddiaların ardından New York Valisi Andrew Cuomo’nun da aralarında bulunduğu pek çok önde gelen demokrat Schneiderman'a istifa çağrısında bulunmuştu. (HABER MERKEZİ) 

Öne Çıkanlar