Tahran'a göre Gerçek Vaat Operasyonu'yla İsrail stratejik yenilgiye uğradı, Batı Asya'da güç dengesi değişti

Tahran'a göre Gerçek Vaat Operasyonu'yla İsrail stratejik yenilgiye uğradı, Batı Asya'da güç dengesi değişti
Gerçek Vaat Operasyonu'nun "İsrail'i stratejik başarısızlığa uğrattığını" söyleyen İran Cumhurbaşkanı, bölge ülkelerini İsrail'le normalleşme sevdasından vazgeçmeye çağırdı. İran Dışişleri Bakanı, "Batı Asya'da güç dengesinin değiştiği" yorumunu yaptı.

Artı Gerçek - İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesine hava saldırısı düzenleyip Devrim Muhafızları komutanları dahil 13 kişiyi öldüren İsrail'e meşru müdafaa saldırısı düzenleyen Tahran, 'Gerçek Vaat Operasyonu'nun oyun değiştirici etkisine dikkat çekti. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi "Gerçek Vaat'in İsrail'in yenilmezlik iddiasını boşa çıkardığını" söylerken, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Batı Asya bölgesinde güç dengesinin değiştiği mesajını verdi.

'İRAN'IN SAHNEYE ÇIKTIĞINI TÜM DÜNYAYA İLAN ETTİ'

Ulusal Ordu Günü askeri geçit töreninde konuşan Reisi, Hamas'ın 7 Ekim'deki Aksa Tufanı Operasyonu'nun ardından İran'ın Gerçek Vaat Operasyonu'nun, "İsrail'in heybetini çökerttiğini ve İsrail güçlerinin örümcek ağından daha zayıf olduğunu kanıtladığını" iddia etti.

'BÜYÜK ÇAPLI OLSAYDI, SİYONİST REJİM KALMAZDI'

"Bu operasyon, kesin ve hesaplıydı. İran'ın sahneye çıktığını tüm dünyaya, özellikle güçlü görünen Amerika'ya ve Siyonist rejimin destekçilerine ilan etti. Yanısıra silahlı kuvvetlerimiz de her an hazır olduğunu, başkomutanın emrini beklediğini gösterdi" diyen İran Cumhurbaşkanı, "Gerçek Vaat’in sınırlı tutulan ve kapsamlı olmayan bir eylem olduğuna" dikkat çekerek şöyle devam etti:

"Eğer büyük çaplı bir eylem olsaydı, Siyonist rejimden geriye bir şey kalmayacağını tüm düşmanlar görürdü. Siyonist rejimin topraklarımıza en ufak bir saldırısı, şiddetle ve sert bir şekilde karşılık bulacaktır."

'WASHİNGTON BU KEZ ASKERİ SEÇENEK MASADA DİYEMEDİ'

"Amerikan literatüründe askeri seçenek artık masada değil, bu da silahlı kuvvetlerimizin gücünden kaynaklanıyor. Siyonist rejimin başarısızlığı; istihbarat, güvenlik ve askeri açıdan başarısızlıktı, ama hepsinden önemlisi stratejik başarısızlıktı."

'İSRAİL İŞBİRLİKÇİSİ YÖNETİMLER HALKLARININ GÖZÜNDEN DÜŞTÜ'

Bölgede İsrail'le iyi ilişkiler yürüten ya da ABD'nin arabuluculuğunda ilişkileri normalleştiren yahut normalleştirme yoluna giren ülkelere de dokunduran Reisi, "Gerçek Vaat Operasyonu'nun ardından bu yönetimlerin kendi uluslarının önünde küçük düştüğünü ve bunun da İsrail için stratejik bir başarısızlık olduğunu" belirterek ekledi:

"Bölge ülkelerine sesleniyorum: Askeri güçlerimiz güvenlik yapıcı, barış yapıcı ve güvenilirdir. Siyonist rejimle ilişkiler kurmak yerine kendilerine ve bizim silahlı kuvvetlerimize güvenmelerini tavsiye ediyoruz. Bölgede dış güçlere ihtiyaç yok."

Abdullahiyan da "Meşru müdafaa ilkesine ve tanınmış uluslararası yasa ve düzenlemelere uygun olarak gerçekleştirilen bu askeri harekat, Batı Asya bölgesinde yeni bir güç dengesi tanımı sağladı" açıklamasını yaptı. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar