Tajani: İsrail ABD'yi İran saldırısı hakkında son dakikada bilgilendirmiş, Blinken: ABD saldırıya müdahil değil

Tajani: İsrail ABD'yi İran saldırısı hakkında son dakikada bilgilendirmiş, Blinken: ABD saldırıya müdahil değil
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail'in adını anmadan Washington'ın "herhangi bir saldırıya müdahil olmadığını" söylemekle yetindi. "İsrail'in İran saldırısı hakkında ABD'yi son dakikada bilgilendirdiğini" söylemek İtalyan mevkidaşı Tajani'ye düştü.

Artı Gerçek - İsrail-İran misilleme zincirinin üçüncü halkası, G7 dışişleri bakanlarının toplantısına damga vurdu. İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, ABD'nin İsrail'den bu sabah İran'a düzenlenen insansız hava aracı saldırısı hakkında "son dakika bilgisi" aldığına dair kendilerini bilgilendirdiğini aktardı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise İsrail'in adını anmadan Washington'ın "herhangi bir saldırıya müdahil olmadığını" söylemekle yetindi.

BU BÖYLE NASIL OLACAK?

Toplantının sonuç bildirisinde İran'ın 13 Nisan'da İsrail'e düzenlediği saldırı kınanıp Tahran'a yeni yaptırım uygulama sözü verilirken, diğer yandan "daha fazla tırmanmanın önlenmesi" çağrısı yapıldı. İsrail saldırısı olduğundan kimsenin şüphe etmediği İran'ın İsfahan kentinde bu sabah meydana gelen patlamalara değinilmedi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN SIKI AĞIZLILIK ŞOVU

Dönem Başkanı İtalya'nın Capri Adası'ndaki G7 toplantısının bitiminde basının karşısına geçen ABD Dışişleri Bakanı, İsrail'in bugünkü İran saldırısı hakkında Biden yönetimini önceden bilgilendirip bilgilendirmediği sorusunu yanıtlamayıp "Washington'ın herhangi bir saldırı operasyonuna karışmadığını" söylemekle yetindi.

'İSRAİL'İN KENDİSİNİ SAVUNMASINI GARANTİ ETMEYE ODAKLANDIK'

Bir yandan ABD ve G7'nin "gerilimleri ve her türlü olası çatışmayı azaltmak için çalıştığını" söyleyen Blinken, diğer yandan ABD'nin "benzeri görülmemiş bir saldırının" vurduğu İsrail'in kendisini savunabilmesini garanti etmeye odaklandığını" dile getirdi.

'İNANILMAZ DERECEDE SIKICI OLDUĞUMU BİLİYORUM'

Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanı'na bugün İran'a düzenlenen ve İsrail'e mal edilen saldırıya atıfla gece geç saatlerde gerçekleşen olayları değerlendirmeyi neden reddettiği soruldu. "İnanılmaz derecede sıkıcı" olduğunu kabul eden Blinken, yine saldırı hakkında konuşmayı reddetti. ABD'nin herhangi bir askeri saldırı operasyonuna "dahil olmadığını" ve tırmanmayı düşürmek için çalışmaya devam ettiğini yineledi.

'GEREKİRSE İSRAİL'İ SAVUNMAYA KATILMAYA KARARLIYIZ'

Blinken, ABD-İsrail ilişkilerinin mevcut durumunu nasıl tanımlayacağı sorusunu, "Hemen hemen her gün düzenli olarak temas halindeyiz. Birkaç gün önce gördüğünüz gibi İsrail'in kendisini savunmasına yardım etmeye ve gerekiyorsa savunmasına katılmaya kararlıyız" diye yanıtladı.

İsrail'in İran saldırısının ardından Rusya, Çin, Mısır, Türkiye, Britanya, AB'den de itidal çağrısı geldi. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar