Taliban: El Kaide lideri Zevahiri'nin cesedini bulamadık

Taliban: El Kaide lideri Zevahiri'nin cesedini bulamadık
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ağustos 2022 20:17
A+ A-
Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, ABD'nin Temmuz ayında Kabil'de İHA saldırıyla öldürdüğünü açıkladığı El Kaide lideri Eyman El Zevahiri'nin cesedini bulamadıklarını söyledi.

Afganistan'da geçen yıl yönetimi ele geçirerek katı şeriat kurallarına dayalı bir yönetimi her geçen gün daha da halka dayatan Taliban yönetimi, ABD Başkanı Joe Biden'ın geçen ay başkent Kabil'de öldürdüklerini açıkladığı El Kaide lideri Eymen El Zevahiri'nin cesedini bulamadıklarını açıkladı. 

Reuters haber ajansınının aktardığına göre Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'in özel operasyonunda bir İHA'dan atılan füzeyle Kabil'de saklandığı evin balkonunda öldürdüğünü açıkladığı Zevahiri'nin cesedini bulamadıklarını söyledi.

Bugün (25 Ağustos) bir açıklama yapan Mücahid konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini de duyurdu.

ABD 10 yıl önce 11 Eylül saldırılarının mimarı, El Kaide'nin ilk lideri Usame Bin Ladin'i Pakistan'da yaptığı hava saldırısında öldürmüştü. Zevahiri'nin Afganistan'da öldürülmesi Taliban'ın  iktidara geldikten sonra El Kaide liderinin ülkede kalmasına kasıtlı şekilde izin verip vermediği sorusuna yol açmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Taliban'ı 2020'de imzalanan  Doha Anlaşması'nı ihlal etmekle suçlamıştı. Anlaşmaya göre ABD askerlerinin Afganistan'ı terk etmesi karşılığında ,Afganistan'ın El Kaide ve benzeri örgütlere ev sahipliği yapmamasını kabul etmişti. 

Mısırlı bir cerrah olan Zevahiri 11 Eylül saldırılarının yanı sıra  ABD askerlerinin ölümüne yol açan bir dizi başka büyük çaplı saldırıyı planlamakla suçlanıyordu. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar