Savcılık Zarrab davasında tapeleri dinletecek

Savcılık Zarrab davasında tapeleri dinletecek
New York Savcılığı 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu tapelerini duruşmada dinleteceğini açıkladı. Savunma avukatları karşı çıktı.

HABER MERKEZİ – 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet davasının kilit ismi İran asıllı Türkiye vatandaşı Reza Zarrab ve Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davada 27 Kasım’da yapılacak duruşma öncesinde dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor.

SAVCILIK TAPELERİ DİNLETECEK
Washington Hattı’nın haberine göre New York Güney Savcılığı 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu tapelerini duruşmada dinleteceğini açıkladı. Mahkemenin yeni yayınladığı e-maillere göre, savcılık makamı, Mehmet Hakan Atilla’nın savunma avukatına 12 Ekim tarihinde gönderdiği e-mailde, elinde bulundurduğu tapeleri duruşmada dinleteceğini ve tapeleri "konudan bilgileri olan şahitlerin canlı ifadeleri’ ile destekleyeceğini açıkladı.

SAVUNMA AVUKATINDAN İTİRAZ
Cathy Fleming isimli savunma avukatının 16 Ekim tarihindeki cevabi e-mailinde ise, bu karara sert bir şekilde karşı çıkıldı ve şunlar söylendi, "bu tapeler eksik, tapelerin orijinali bilinmiyor, kimin bu tapeleri aldığı ve taşıdığı bilinmiyor" diyerek, bu dinletmenin ve tapelerin kabul edilmemesini talep etti.

SAVCILIK: TAPELER EŞLEŞİYOR
Davada birinci dereceden sorumlu olan iki savcıdan biri olan Michael Lockard 26 Ekim’de bu itiraza cevap verdi. Lockar, "herhangi bir Amerikan biriminin tapelerin yapılmasında bir rolü hakkında bilgimiz yok. Kanıt bölümünde ortaya çıkarılan tapelerin savcılığın elindekilerin tamamen eşleri olduğunu" kaydeden savcılık, eğer bir uzman ile inceletmek isterseniz uzmanın ismini veriniz cevabını gönderdi.

SAVUNMA YARGICA BAŞVURDU
Savcılıktan gelen bu itiraz üzerine savunma avukatları tapelerin duruşmada yayınlanmaması için yargıç Berman’a başvurdu. Savunmada "tapelerin ABD’nin kanıt kabul standartlarına uymadığını ve ciddi derecede güvenilmez olduğu" ileri sürüldü. Buna gerekçe olarak da tapelerin orijinal olmadığı, orijinal kaynağının bilinmediği, forensic testinden geçirilmediği ve Atilla ve Zarrab da dahil diğer savunma üyelerini ilgilendiren eksik konuşma bölümleri bulunduğu bildirildi.

Savunma avukatı, 17-25’in görüştüğü Türk avukatlar, Türk vatandaşları ve Halkbank eski görevlilerinden aldığı izlenime göre bir ‘yargı darbesi’ olduğunu ileri sürdü ve bunu yapanların bazıları hapsedildi, bazıları sürgün edildi ve kaçtı diye de ekledi. (Washington Hattı)

Öne Çıkanlar