Tayvan lideri ve yardımcısı bir aylık maaşını depremzedelere bağışladı

Tayvan lideri ve yardımcısı bir aylık maaşını depremzedelere bağışladı
Yayınlanma:
A+ A-
Maraş depremlerinden sonra uluslararası yardımlar gelmeye devam ediyor. Daha önce 2 milyon dolar ve iki arama kurtarma ekibiyle yardımda bulunan Tayvan'ın lideri ve yardımcısı bir aylık maaşlarını depremzedelere bağışladı.

Artı Gerçek - Türkiye, Maraş depremlerinin yaralarını sarmaya çalışıyor. Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü deprem bölgesine dünyanın her yerinden yapılan yardımlara Tayvan lideri ve yardımcısından da destek açıklaması geldi. Ada ülkesinin halihazırda göndermiş olduğu yardımlara ek olarak Tayvan yönetimi lideri Tsai Ing-wen ve yardımcısı William Lai'nin birer aylık maaşlarını bağışlayacak.

Yapılan açıklamada Tsai ve yardımcısı Lai'nin "Türkiye'nin deprem bölgesini en kısa sürede yeniden inşa etmesine yardımcı olmak için üzerlerine düşeni yapmayı umdukları" belirtildi. Tsai'nin aylık maaşı yaklaşık 13 bin 300 dolar (yaklaşık 265 bin Türk Lirası) civarında.

'KALBİM TÜRK DOSTLARIMIZLA BİRLİKTE'

Dün arama kurtarma çalışmalarına katılan Tayvan ekibiyle görüntülü görüşme yaparak konuşan Tsai, Facebook sayfasında "Zorluklardan korkmadığınız ve Tayvan ile Türkiye'nin birbirine yardım edebilmesi için ellerinden geleni yaptıkları için tüm üyelere teşekkür etmek istiyorum" mesajını paylaşmıştı.

TÜRKİYE DE 1999'DA YARDIM GÖNDERMİŞTİ

Taipei'deki fiili Türk büyükelçiliğini bugün ziyaret eden Tayvan lideri, açılan taziye defterine "Kalbim Türk dostlarımızla birlikte. Tayvan Türkiye'nin yanında!" notunu düşmüştü. Sık sık depremlerin yaşandığı bir ülke olan Tayvan, Türkiye'de meydana gelen depremler için 2 milyon dolar (yaklaşık 40 milyon Türk Lirası) yardım ayırmış ve arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere iki kurtarma ekibi göndermişti.

Türkiye de 1999'da Tayvan'da meydana gelen ve 2 binden fazla insanın öldüğü deprem sonrasında Tayvan'a arama kurtarma ekipleri göndermişti. Geçen yıl Tsai ve Lai, savaştan zarar gören Ukrayna'ya yönelik insani yardım faaliyetlerine destek için de bir aylık maaşlarını bağışlamışlardı. Türkiye "Tek Çin" politikası çerçevesinde Tayvan'ı bağımsız ülke olarak tanımıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar