'Türkiye kontrolündeki bölgelerde yaşanan insan hakları ihalleri yerinde incelenmeli'

'Türkiye kontrolündeki bölgelerde yaşanan insan hakları ihalleri yerinde incelenmeli'
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ekim 2020 14:46
A+ A-
AP'dan 68 milletvekili AP Başkanı David Sassoli’ye mektup yazarak Suriye’de Türkiye denetimindeki bölgelerde yaşanan insan hakları ihlallerinin yerinde incelenmesini istedi.

Aralarında Avrupa Parlamentosu (AP) Kürt Dostluk grubu üyeleri François Alfonsi, Andreas Schieder, Nikolaj Villumsen’in de olduğu 68 milletvekili, AP başkanı David Sassoli’ye yazdıkları mektupta, Türkiye’nin işlediği insan hakları ihllaleri tespit edilmesi ve BM’nin raporuna ilişkin incelemelerin yapılabilmesi için Avrupa Parlamentosu başkanlığına seçilmiş parlamenterlerden oluşan özel bir delegasyon oluşturularak korona nedeniyle bulunan seyahat kısıtlamaları kaldırılır kaldırılmaz Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi bölgesine gitmesini talep etti.

AP milletvekillerinin mektubu şöyle:

"Sayın Sassoli

Bizler Avrupa Parlamentosu üyeleri olarak, 14 Ağustos 2020 tarihinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyine sunulan Suriye Arap Cumhuriyeti Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu’nun raporunu dikkate alıyoruz.

Bu rapor Kuzey Suriye’de açık ve kanıtlanmış insan hakları ihlalleri olduğunu ifade etmektedir. Bu ihlaller Türkiye’nin güdümündeki ‘Süleyman Şah Tugayı’, ‘Hamza Tugayları’ ya da ‘Sultan Murat Tugayı’ tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu gruplar Efrîn-Al Bab bölgesinin yanı sıra Tel Abyad (Girê Spî) – Serêkaniyê bölgesini de denetimlerinde tutmaktadır.

Bu ihlallerin kurbanları tecavüz ve cinsel istismardan, adam kaçırma ve yargısız infaza uzanan eylemlerden şikayet etmektedir. Çoğunluğu Kürt olan ve bu katliamlardan kaçabilen mağdurlar Kuzey Doğu Suriye Otonom İdaresi altındaki bölgelerde bulunmaktadır.

Türkiye hükümetinden, sistematik olarak insan hakları ihlallerinde bulunan tüm gruplara olan politik, ekonomik ve askeri desteğini kesmesini istiyoruz. Türk ordusuna ve onun güdümündeki gruplara Kuzey-Suriye’deki yasadığı işgali sona erdirmeye ve bölgeden çekilmeye çağırıyoruz.

Bu bağlamda, Avrupa Parlamentosu başkanlığına seçilmiş parlamenterlerden oluşan özel bir delegasyon oluşturularak korona nedeniyle bulunan seyahat kısıtlamaları kaldırılır kaldırılmaz Kuzeydoğu Suriye Otonom İdaresi bölgesine gitmesini istiyoruz.

Bu delegasyonun gönderilme amacı bölgedeki durum hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, otonom idaresinin siyasi organlarıyla diyalog başlatmak ve Türk işgali altındaki bölgelerden kaçan insanlarla konuşmaktır. Bu BM İnsan Hakları Konseyi’nin raporlarının araştırılması, katliamların muhtemel sorumlularının tanımlanması ve Uluslararası Ceza Mahkemesi çatısı altında yargılanmaların başlanmasına izin verecektir."

Öne Çıkanlar