Türkiye: Yunanistan adalarda uluslararası hukuka aykırı zırhlı araç sevkiyatı yaptı

Türkiye: Yunanistan adalarda uluslararası hukuka aykırı zırhlı araç sevkiyatı yaptı
Türkiye, Yunanistan'ın Sisam ve Midilli adalarında yaptığı askeri araç sevkiyatının uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Yunanistan uluslararası hukuka aykırı şekilde Ege'deki Gayri Askeri Statüdeki Adalar'a (GASA) zırhlı araç sevk etti.

Ajansın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberde, Ege'de görev uçuşu icra eden Türk Silahlı Kuvvetlerine ait insansız hava araçları bir hareketlilik tespit ettiği, Yunanistan'a ait iki çıkarma gemisinin Midilli ve Sisam'a seyir halinde olduğunu belirlediği aktarıldı.

Görüntülere göre, söz konusu gemilerin GASA statüsündeki Midilli'ye 23, Sisam'a ise 18 taktik tekerlekli zırhlı araç sevkiyatı gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Habere göre zırhlı araçların ABD tarafından Dedeağaç Limanı'na gönderilen araçlardan olması dikkati çekti.

Türk güvenlik kaynakları, bu son sevkiyatlarla ABD'nin hibe ettiği taktik tekerlekli zırhlı araçlarla bu adalardaki araçların bazılarının değiştirildiğini öne sürdü.

Türk güvenlik kaynaklarına göre sevkiyatlar 18 Eylül ve 21 Eylül'de yapıldı.

Sevkiyatları, Yunanistan'ın Türkiye'ye yakın adaları silahlandırmaya ve GASA statüsünü ihlal etmeye devam ettiğinin en açık göstergesi diye nitelendiren kaynaklar Yunanistan'ın eylemlerini "kabul edilemez" diye niteledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar