Ukrayna, İsrail, Tayvan'a askeri yardım paketi Kongre'den geçti: Kiev'e silah sevkiyatı bu hafta yeniden başlıyor

Ukrayna, İsrail, Tayvan'a askeri yardım paketi Kongre'den geçti: Kiev'e silah sevkiyatı bu hafta yeniden başlıyor
ABD Kongresi'nde aylardır sürüncemede kalan Ukrayna, İsrail, Tayvan'a askeri yardım paketi, İsrail-İran tırmanmasının etkisiyle onaylandı. Biden, Kiev'i silahlandırmaya 'bu hafta' yeniden başlama sözü verdi.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna, İsrail, Tayvan için 96 milyar dolarlık askeri yardım paketi, Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde aylarca sürüncemede kaldıktan sonra onaylanmasının ardından Senato'dan geçti. 18'e karşı 79 oyla kabul edilen paket, bugün Biden tarafından onaylanmasının ardından yürürlüğe girecek.

'TERÖRİST VE ZORBALARLA MÜCADELE EDEN DOSTLARIMIZ'

61 milyar doları, top ve hava savunma mühimmatı dahil cephede silahları biten Ukrayna'ya ayrılan paketin Kongre'den onay almasının ardından Demokrat Partili Başkan, "Hamas gibi teröristlere ve [Rusya Devlet Başkanı Vladimir] Putin gibi zorbalara karşı kendilerini savunan dostlarımızı desteklerken ulusumuzu ve dünyamızı daha güvenli hale getirecek" açıklamasını yaptı.

Senato'daki Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, "6 aydan fazla süren sıkı çalışma ve yoldaki pek çok dönemeçten sonra Amerika tüm dünyaya bir mesaj gönderiyor: Size sırtımızı dönmeyeceğiz" dedi.

'ÖZGÜR DÜNYANIN LİDERİ ROLÜ GÜÇLENECEK'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bunun "Amerika'nın demokrasi feneri ve özgür dünyanın lideri olarak rolünü güçlendirdiğini" söyledi.

'SON UKRAYNALI ÖLENE DEK'

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise paketin "savaş alanındaki durumu önemli ölçüde etkilemeyeceği, çünkü fonların çoğunun ABD askeri üretimine gideceği" değerlendirmesini yaptı. Şoygu, "ABD'li yetkililer, alaycı şekilde Amerikan çıkarları uğruna Ukraynalıların Rusya'yla savaşırken öleceklerini dile getiriyor" dedi.

'BİRKAÇ GÜN İÇİNDE GÖNDERİLECEK'

Biden, Ukrayna'yı silahlandırmaya 'bu hafta' yeniden başlama sözü verdi. Pentagon'un ilk etapta Ukrayna'ya 1 milyar dolar değerinde silah göndermeye hazır olduğu belirtildi. Associated Press'e konuşan ABD'li yetkililer, Ukrayna'ya büyük miktarda hava savunma mühimmatı ve top mermisinin yanısıra zırhlı araçlar ve diğer silahların tedarik edileceğini, listedeki ürünlerin bazısının "birkaç gün içinde" gönderileceğini, ancak diğerlerinin teslimatının daha uzun sürebileceğini söyledi.

'SADECE SAVAŞI UZATMAYA VE DAHA FAZLA ÖLÜME YARAYACAK'

Senato'da 2 Demokrat üye ve İsrail'e yeni silah sevkiyatına karşı çıkan bağımsız Bernie Sanders ile birlikte aleyhte oy kullanan 15 Cumhuriyetçiden biri olan Tommy Tuberville, şu tepkiyi gösterdi:

"Ukrayna için daha fazla para akıtmak, sadece çatışmaları uzatmaya ve daha fazla can kaybına yol açacak. Beyaz Saray, Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nda hiç kimse bu savaşta zaferin neye benzeyeceğini dile getiremiyor."

İSRAİL VE TAYVAN DA MEMNUN

Paket İsrail'e 26.4 milyar, Tayvan dahil Asya-Pasifik'teki müttefiklere "komünist Çin'e karşı" 8.1 milyar dolar askeri yardım tahsis ediyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, ABD Kongresi'ne "İsrail'in güvenliğine sarsılmaz bağlılıklarından" dolayı teşekkür etti.

BM tarafından tanınmamakla birlikte kendi kendini yöneten Tayvan'ın yeni Başkanı William Lai, yardımın "otoriterliğe karşı caydırıcılığı güçlendireceğini" söyledi.

PEKİN: WASHİNGTON TAAHÜTLERİNE SADIK KALMALI

Çin hükümeti sözcüsü ise ABD'nin Tayvan'a yeni askeri yardımının 'Tek Çin' ilkesini ciddi şekilde ihlal ettiğini belirtti. "Tayvan'daki bağımsızlık yanlısı ayrılıkçı güçlere yanlış sinyal gönderecek" vurgusunu yapan sözcü, Washington'ı, "adayı kesinlikle silahlandırmamak suretiyle Tayvan'ın bağımsızlığını desteklememe taahhüdünü yerine getirmek için pratik adımlar atmaya" çağırdı. (BBC, RT, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar