Ukrayna: Rusya, silahlarını nükleer santralde depoluyor

Ukrayna: Rusya, silahlarını nükleer santralde depoluyor
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna nükleer enerji ajansının başkanı Kotin: Rusya silahlarını işgali altında bulunan bölgedeki Zaporijya Nükleer Santrali’nde depoluyor ve buradan füze saldırısı düzenliyor.

Ukrayna Devlet Nükleer Enerji Ajansı Energoatom, Rusya'nın "füze sistemleri" de dahil silahlarını aynı zamanda Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali'nde depoladığını açıkladı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle başlayan savaş bugün (16 Temmuz) itibariyle 143. gününde devam ederken The Guardian gazetesi, silahlarını nükleer santralde depolayan Rusya güçlerinin daha sonra buradan çevredeki bölgelere füze saldırısı düzenlediğini yazdı.

Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki son durumla ilgili dün bir açıklama yapan nükleer enerji ajansı başkanı, durumun "oldukça gergin" olduğunu ve yaklaşık 500 Rusya askerinin nükleer santrali kontrol ettiğini söyledi.

Energoatom Başkanı Pedro Kotin, "İşgalciler, füze sistemleri de dahil olmak üzere makinelerini oraya getiriyor; buradan da Dnipro Nehri'nin ve Nikopol bölgesinin diğer tarafına füze atıyorlar" dedi.

DNİPRO'YA FÜZE SALDIRISI: 3 ÖLÜ, 15 YARALI

Ukrayna'nın Dnipro bölgesine yönelik son Rusya saldırısı dün akşam saatlerinde gerçekleştirildi. Bölge valisi Valentyn Reznichenko'nun Telegram hesabı üzerinden yaptığı açıklamaya göre, Rusya'nın füze saldırısında üç kişi hayatını kaybetti ve 15 kişi yaralandı.

Saldırıyla ilgili açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov ise Ukrayna'nın doğusundaki "Dnipro kentinde çok namlulu roketatarların onarımının yapıldığı fabrikanın tesislerini yüksek hassasiyetli silahla imha ettiklerini" söyledi.

Ukrayna topraklarına yönelik son saldırılara ilişkin konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise Rusya'nın amacının "Ukrayna şehirlerine verebilecekleri en büyük zararı vermek" olduğunu söyledi.

VİNNITSYA'DA ÖLÜ SAYISI 24'E YÜKSELDİ

Öte yandan, Rusya'nın Ukrayna'nın Vinnıtsya kentine 14 Temmuz'da düzenlediği füze saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 24'e yükseldi. Saldırı sonucu yaralandıktan sonra yanık tedavisi için hastaneye kaldırılan bir kadın, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Saldırıdan sonra açıklama yapan Rusya, savaşın cephe hattından yüzlerce kilometre ötedeki şehirde "Ukraynalı askeri yetkililer ve yabancı silah tedarikçilerinin toplantısını hedef aldıklarını" açıklamıştı. Ukrayna yönetimi ise Rusya'nın bu iddialarını reddetmişti.

Öte yandan, bugün erken saatlerde Ukrayna'nın güneyindeki Odessa kentindeki bir sanayi ve ticaret şirketinin deposuna Rusya ordusunun düzenlediği füze saldırısı nedeniyle yangın çıktı. 

Öne Çıkanlar