Ukrayna, Rusya'nın Karadeniz Filosu Komutanı'nı öldürdüğünü öne sürdü

Ukrayna, Rusya'nın Karadeniz Filosu Komutanı'nı öldürdüğünü öne sürdü
Ukrayna'nın iddiasına göre Rusya'nın Karadeniz Filosu Komutanı geçen hafta Kırım'daki saldırıda öldürüldü. Ukrayna ordusu Amiral Viktor Sokolov'un ölümüne yol açan saldırının deniz kuvvetleri yetkililerinin toplantısına denk getirildiğini iddia etti.

Artı Gerçek - Ukrayna özel kuvvetleri pazartesi günü yaptıkları açıklamada geçen hafta Rusya'nın Karadeniz Filosu'nun Kırım'ın Sivastopol limanındaki karargâhına düzenlenen füze saldırısında Moskova'nın Kırım'daki en üst düzey amiraliyle birlikte 33 subayı daha öldürdüklerini iddia etti.

Ukrayna özel kuvvetleri Telegram mesajlaşma uygulaması üzerinden yaptığı açıklamada "Rus Karadeniz Filosu'nun karargahına yapılan saldırının ardından aralarında Rus Karadeniz Filosu Komutanı'nın da bulunduğu 34 subay öldü. Diğer 105 işgalci de yaralandı" ifadelerini kullandı. Ukrayna Özel Kuvvetleri'nin saldırıda ölü ve yaralıları nasıl saydığı ise anlaşılamadı.

RUSYA AMİRAL SOKOLOV'UN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ DOĞRULAMADI

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz Filosu Komutanı ve Rusya'nın en kıdemli donanma subaylarından biri olan Amiral Viktor Sokolov'un öldürüldüğünü doğrulaması ya da yalanlaması istendiğinde Reuters haber ajansına henüz yanıt vermedi. Doğrulanması halinde Sokolov'un öldürülmesi Kiev'in, Rusya'nın 2014 yılında Ukrayna'dan ele geçirip ilhak ettiği Kırım'a yönelik en önemli saldırılarından biri olacak.

Moskova daha önce Ukrayna'nın karargaha yaptığı füze saldırısını doğrulamış ancak saldırı sonucunda sadece bir askerin kayıp olduğunu söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar