WSJ: Hamas siyasi liderliği, Katar'dan ayrılmayı değerlendiriyor

WSJ: Hamas siyasi liderliği, Katar'dan ayrılmayı değerlendiriyor
Hamas siyasi liderlerinin İsrailli rehinelerin serbest kalmasını sağlayacak bir anlaşmayı kabul etmelerine yönelik baskının artması nedeniyle Katar'dan ayrılmayı düşündüğü iddia edildi.

Artı Gerçek - Hamas siyasi liderliğinin Katar'da üslenmeyi bırakmayı düşündüğü iddia edildi. Haber, İsrail-Hamas arasında Mısır ile birlikte arabuluculuk yapan Katar'a, Hamas'ın ateşkes ve esir takası pazarlıklarında ödün vermesini sağlamasına yönelik baskıların arttığı dönemde geldi.

The Wall Street Journal (WSJ), Hamas'ın siyasi liderlerinin operasyon üslerini Katar'ın dışına taşımanın yollarını araştırdığını yazdı. WSJ'ye konuşan Arap yetkililer, Hamas siyasi liderliğinin taşınmak için iki Arap ülkesiyle temasa geçtiğini, bunlardan birinin Umman olduğunu söyledi.

'MÜZAKERELER TAMAMEN ÇÖKEBİLİR'

Haberde bir Arap arabulucunun "Müzakereler, yakın zamanda devam edeceğine dair neredeyse hiçbir işaret veya umut olmadan yeniden durmuş durumda ve Hamas ile müzakereciler arasındaki güvensizlik artıyor" sözleri aktarıldı. Diğer bir Arap arabulucu, "Müzakerelerin tamamen çökmesi ihtimali son derece gerçek" dedi.

'SINIRDIŞI EDİLME TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYALAR'

Haberde Hamas siyasi liderleri, İsrailli rehineleri serbest bırakacak bir anlaşmayı kabul etmemeleri halinde sınırdışı edilme tehdidiyle karşı karşıya kaldığı iddiasına da yer verildi.

Hamas, elindeki İsrailli rehineleri serbest bırakmak için İsrail'in Gazze'den tamamen çekilip saldırıları tümüyle sona erdirmesini ve yerinden ettiği herkesin geri dönüşüne izin vermesini şart koşuyor.

Müslüman Kardeşler'le bağlantılı olan ve 2011'de savaşın başlamasının ardından Suriye'den Katar'a taşınan Hamas'ın siyasi liderliğinin Ankara yönetimiyle yakın ilişkileri ve Türkiye'deki mevcudiyeti de sık sık gündeme geliyor. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar