Yeni bir Trump yasağı iddiası

Yeni bir Trump yasağı iddiası
Trump yönetiminden, 8 ülkeden uçuşlarda cep telefonundan büyük elektronik cihazları yanlarına almalarını yasak DÜNYA – ABD Başkanı Donald Trump'ın...

Trump yönetiminden, 8 ülkeden uçuşlarda cep telefonundan büyük elektronik cihazları yanlarına almalarını yasak

DÜNYA – ABD Başkanı Donald Trump'ın uçuşları kapsayan bir yasağa daha imza attığı ileri sürüldü. Associated Press ve BBC'nin gündeme getirdiği iddiaya göre, Trump yönetimi 8 ülkeden ABD'ye yapılan uçuşlarda yolcuların, cep telefonundan büyük elektronik cihazları yanlarına almalarını yasakladı.

Konuyla ilgili ortada henüz resmi bir açıklama yok. Fakat AP haber ajansı, kendilerine konuşan bir ABD'li yetkilinin yasağın kapsadığı kentleri şöyle sıraladı: Kahire (Mısır), Amman (Ürdün), Kuveyt (Kuveyt), Kazablanka (Fas), Doha (Katar), Riyad ve Cidde (Suudi Arabistan), İstanbul (Türkiye), Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri).

THY’DEN ‘UYGULAMA YOK’ AÇIKLAMASI

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, konuya ilişkin operasyonlara yansıyan herhangi bir olumsuzluk veya farklı bir uygulama bulunmadığı, kabin içinde elektronik eşya taşıma prosedürlerinin, herhangi bir değişiklik olmaksızın uygulandığı ifade edildi.

THY'DEN GECİKMELİ DOĞRULAMA

THY, uygulamanın bugün tebliğ edilmesiyle birlikte yürürlüğe girdiğini bildirerek, önceki açıklamasının tersine ABD'ye uçacak yolcularını uyardı.

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, yapmış olduğu açıklama "ABD'ye seyahat edecek yolcularımızın dikkatine. ABD varışlı seferlerimizde geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmaması konusunda ilgili otoritelerce karar alınmıştır. Medikal cihazların hariç tutulduğu uygulama kapsamında elektronik eşyalar uçak altı kargo bölümünde taşınabilmektedir" dedi.

SUUDİ HAVAYOLU İDDİAYI DOĞRULADI

Saudia Hava Yolları da Twitter hesabı üzerinden bu iddiayı doğruladı. Havayolu şirketi, yeni düzenlemeyle birlikte, kabinlere cep telefonundan büyük tüm elektronik cihazların alınmasının yasaklanacağını ifade etti.

Suudi Arabistan'ın El Riyad gazetesi ise Suudi hükümetinin sivil havacılık otoritelerini yasak konusunda bilgilendirdiğini yazdı.

ÜRDÜN HAVAYOLLARI’NIN MESAJI

Ürdün Kraliyet Havayolları (Royal Jordanian Airlines), Twitter hesabından, Kuzey Amerika uçuşlarında çoğu elektronik cihazın kabinlere alınmasını yasaklayacaklarını açıkladı. Şirket, daha sonra sildiği tweet'inde şu ifadelere yer verdi:

"ABD'nin ilgili bakanlıklarından verilen talimatlar gereğince ABD'ye giden veya ABD'den gelen tüm uçuşlarımızda elektronik ve elektrikli cihazların yolcu kabinine alınmasının kati bir surette yasaklandığını değerli yolcularımıza bildiriyoruz. Cep telefonları ve tıbbi cihazlarına uçuş sırasında gereksinim duyulduğundan bu cihazlar yasak dahilinde değiller."

Açıklamada uygulamanın bugün başlayacağını duyuran şirket, yasağın Montreal, New York, Chicago ve Detroit uçuşlarında uygulanacağını belirtti.

Öne Çıkanlar