Yunanistan iltica hakkının iptalini istedi

Yunanistan iltica hakkının iptalini istedi
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 05:52
A+ A-
Göç Politikaları Bakanlığı, 'darbeci' askerlerden birine daha verilen sığınma hakkını karşı mahkemeye başvurdu.

DÜNYA - Yunanistan Göç Politikaları Bakanlığı, darbeci oldukları iddia edilen 8 eski askerden Ahmet Güzel'in kabul edilen sığınma talebinin durdurulması ve iptali için Atina İdari İstinaf Mahkemesine itirazda bulundu.

Yunanistan İltica Dairesine bağlı 10. Bağımsız Komisyon, Ahmet Güzel'in iltica talebine onay vermişti. İltica Dairesi, daha önce de Süleyman Özkaynakçı'nın iltica talebini onaylamıştı.

Yunanistan basınında, Güzel'in serbest kalmasının önüne geçilemeyeceği, sadece geciktirilebileceği yorumu yapıldı.

Geçen yıl sonunda iltica talebi kabul edilen diğer Süleyman Özkaynakçı kısa bir süre serbest kalmış, hükümetinin kararın dondurulmasına yönelik talebi üzerine yeniden gözetim altına alınmıştı.

Hükümet ayrıca Özkaynakçı'ya verilen iltica hakkının iptalini talep etmişti. Üst mahkemeye taşınan davanın görüşüldüğü Danıştay, Özkaynakçı'nın geçen ay adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını kararlaştırmıştı.

Ülkenin yasalarına göre, 18 ay olan gözaltı süresi dolacak olan askerlerin bu ay sonunda serbest kalmaları mümkün olacak. Yunanistan yargısı Türkiye'nin iade talebini reddetmişti.  (KAYNAK: SPUTNİK)

Öne Çıkanlar