Yunanistan mayısta seçime gidiyor

Yunanistan mayısta seçime gidiyor
Yayınlanma:
A+ A-
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ülkede genel seçimlerin mayıs ayında yapılacağını duyurdu. Ülkedeki son kamuoyu anketlerine göre iktidardaki Yeni Demokrasi'nin muhalefetteki SYRIZA karşısındaki liderliği 3-4 puan geriledi.

Artı Gerçek - Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ülkedeki genel seçimlerin mayıs ayında yapılacağını duyurdu. Alpha TV'ye konuşan Miçotakis, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Miçotakis, Yeni Demokrasi hükümetinin dört yıllık görev süresini tamamlamaya kararlı olduğunu belirterek, "Size net bir şekilde söyleyebilirim ki seçimler mayısta yapılacak. Temmuzda yapılmayacak. Temmuzda olmayacak zira, ikinci tur seçim gerekebilir. Büyük olasılıkla" diye konuştu.

Koalisyon seçeneğine sıcak bakmadığını ifade eden Miçotakis, "Şahsen ikinci tur seçim ihtiyacını savunmaya devam edeceğim. Zira, tek başına iktidar gücünü, ikinci tur sağlayabilir ve ülke için doğru çözüm budur" ifadelerini kullandı. Daha önce görev süresi temmuz ayında dolacak Yunanistan'daki muhafazakar hükümetin nisan ayında erken seçim çağrısı yapması bekleniyordu.

ANKETLERE GÖRE YENİ DEMOKRASİ PARTİSİNİN OYLARI DÜŞTÜ

28 Şubat'ta Larisa'da meydana gelen "ülkenin en ölümcül tren kazasının" ardından yapılan anketler Yeni Demokrasi partisinin liderliğinin ana muhalefetteki sol ittifak SYRIZA'ya karşı gerilediğini ortaya koyuyor. Son kamuoyu yoklamalarına göre Yeni Demokrasi'nin Syriza karşısındaki oy avantajı 3,5 ile 4,1 puan arasında geriledi.

Kazada çoğu üniversite öğrencisi 57 kişi ölmüş ülke genelinde yüz binlerce kişi demiryollarındaki güvenlik uygulamalarının geliştirilmesi ve sorumluların ceza alması talebiyle sokağa dökülmüş, mevcut hükümeti ve öncekileri protesto etmişti. Eylemler hükümetin 2019'da iktidara gelmesinden bu yana en geniş katılımlı sokak hareketi olmuştu.

MİÇOTAKİS: SEÇİMLERİ TEKRAR KAZANMAYI HEDEFLİYORUM

Hükümet ise kazanın sorumluluğunu büyük oranda insan hatasına yüklemiş ve olay sırasında görevli olan istasyon şefi dahil dört demiryolu işçisini gözaltına almıştı. Yunanistan'ın 2 bin 500 km'lik demiryolu ağına güvenlik sistemleri kurmaya yönelik gecikmiş plan için özür dilese de Başbakan Miçotakis istifa etmeyi düşünmediğini söyledi ve "Tekrar seçimleri kazanmayı hedefliyorum ve sonunda bunu başaracağımıza inanıyorum” dedi.

Diğer yandan tren kazasının ardından güvenlik endişeleri nedeniyle ülke çapındaki tüm demiryolu hizmetlerini askıya almaya zorlamasından üç hafta sonra çarşamba günü bazı tren güzergahları yeniden açıldı. Demiryolu hizmetlerinin önümüzdeki beş hafta içinde kademeli olarak yeniden başlayacağını söyleyen OSE demiryolu acentesi İcra Kurulu Başkanı Panagiotis Terezakis seyahati korumak için trenlerin daha düşük hızlarda ve istasyonlarda gelişmiş bir işgücü ile çalışacağını da sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar