Yunanistan mültecileri geri almayacak

Yunanistan mültecileri geri almayacak
Yunanistan, Avrupa Birliğini Türkiye üzerinden gelecek yeni bir mülteci dalgası için uyardı ve mülteci sorununda AB'den yardım istedi. ATİNA- Yunanistan,...

Yunanistan, Avrupa Birliğini Türkiye üzerinden gelecek yeni bir mülteci dalgası için uyardı ve mülteci sorununda AB'den yardım istedi.

ATİNA- Yunanistan, Almanya’dan mülteci geri kabul etmeyeceğini açıkladı. Yunanistan AB’den mülteci krizinde daha çok maddi destek talep etti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ülkelerinin kapasitelerinin mali olarak kuzey AB ülkelerinden geri gönderilecek yükü kaldıramayacağını söyledi.

Frankfurter Allgemeine gazetesinin haberine göre, Atina’da Almanya Dışişleri bakanı Sigmar Gabriel ile buluşan Nikos Kotzias kimi AB ülkelerinin Güney İtalya’yı ve Yunanistan’ı mültecilerin içine koyulup kapatılacak bir kutu olarak gördüklerini ifade etti. Yunanlı Bakan Türkiye üzerinden AB’ye gelecek olan mülteci sayısının artacağı uyarısında bulundu. Kotzias "Bu yaz yeni bir mülteci dalgası olursa bunu kaldıramayız. Yunanistan kendi limitinin sonuna gelmiş durumda" dedi.

Yunanistan Türkiye ile yapılmış olan mülteci anlaşmasının iptal edilmesinden endişe ediyor. Geçen yılın ilk aylarında Ege üzerinden on binlerce mülteci Yunanistan’a sığınmıştı. Türkiye ile yapılan anlaşmanın sonrasında bu yıl Mart ayı ortasına kadar sadece 3 bin kişi gelmişti Yunanistan’a. Atina, AKP politikacılarının Avrupa’da yapmak istedikleri referandum mitinglerinin iptal edilmesi nedeniyle çıkan kriz yüzünden Ankara’nın mülteci anlaşmasını iptal etmesinden korkuyor.

AB komisyonunun isteği üzerine Yunanistan’a gelen ve Yunanistan üzerinden de diğer AB ülkelerine geçen sığınmacıların Dublin anlaşması kapsamında bu ayın sonuna kadar tekrar Yunanistan’a geri getirilmeleri gerekiyor.

Öne Çıkanlar