Yunanistan'da casusluk şüphesiyle gözaltına alınan iki Türkiyelinin turist olduğu açıklandı

Yunanistan'da casusluk şüphesiyle gözaltına alınan iki Türkiyelinin turist olduğu açıklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Yunanistan'da 16 Eylül'de askeri tesislerin üzerinde dron uçurdukları gerekçesiyle gözaltına alınan iki Türkiyelinin turist olduğu sonucuna varıldı. Yunan istihbaratının soruşturmayı tamamlanmasının ardından ikilinin savcılığa ifade vermesi bekleniyor.

Artı Gerçek - Yunanistan'ın Poros adasındaki deniz karakolunun üzerinde insansız hava aracı uçurdukları için casusluk şüphesiyle gözaltına alınan iki Türkiye vatandaşı hakkındaki soruşturma tamamlandı. İkili tarafından yapılan kayıtların incelenmesi sonucu, polis ve Yunan İstihbarat Teşkilatı ikilinin "iyi niyetli turistler olduğuna kanaat getirildiğini" açıkladı. Turistlerin, "askeri tesisler üzerinde izinsiz insansız hava aracı uçurdukları" için savcılığa ifade vermesi bekleniyor.

Karayoluyla Yunanistan'a giriş yaptıktan sonra 15 Eylül'de Poros'taki bir otelde gerçek isimleriyle yer ayırtan 48 ve 58 yaşlarındaki iki turist ertesi sabah karakolun üzerinde yaklaşık 10 dakika dron uçurdu. Ardından bir gemiye binerek Galatas'a doğru yola çıkan ikili pazar günü öğleden sonra Monevasya'da gözaltına alınmış, sorgulanmak üzere başkent Atina'ya nakledilmişti.

Yunanistan makamları daha önce, iki Türkiye vatandaşını casusluk suçundan yargılamıştı. Söz konusu kişilerden biri 2021'de beş diğeri ise dört yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar