Zelenskiy, Rusya'ya karşı daha sert yaptırımlar istedi

Zelenskiy, Rusya'ya karşı daha sert yaptırımlar istedi
Ukrayna lideri Zelenskiy, ülkesinde işgal edilmiş dört bölgedeki referandumların yasa dışı olarak kınanması dışında, daha fazla askeri yardım ve Moskova'ya daha sert yaptırımlar talep etti.

İngiltere, Kanada, Almanya ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelerin liderleriyle görüşen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna'da işgal edilmiş dört bölgede düzenlenen referandumların yasa dışı ve sahte olarak niteleyip kınanmasının ardından daha fazla askeri yardım ve Moskova'ya daha sert yaptırımlar talep etti.

VOA’nın aktardığı habere göre Zelenskiy, gece geç saatlerde video aracılığıyla yaptığı konuşmasında, "Açık ve net desteğiniz için hepinize teşekkür ederiz. Durumumuzu anladığınız için hepinize teşekkür ederiz" dedi. Zelenskiy, "Ukrayna, Rusya'nın, topraklarımızın herhangi bir bölümünü ele geçirme girişimlerine müsamaha edemez ve etmeyecektir" diye de ekledi.

ABD, Rusya’ya ciddi ekonomik maliyetler getirmek için müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte çalıştığını açıklarken, Avrupa Birliği yönetimi de yeni yaptırımlar önerdi.

Zelenskiy, İngiltere Başbakanı Liz Truss ile görüştükten sonra paylaştığı Twitter mesajında, "Ukrayna'ya yapılan savunma ve mali yardımın arttırılması gerektiğini" dile getirdi.

Bir başka telefon görüşmesinde Zelenskiy, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'dan Berlin'in, Ukrayna'ya mali, siyasi ve insani desteği vermekte tereddüt etmeyeceğine dair bir söz aldı. Scholz ayrıca Almanya'nın, silah teslimatları da dahil olmak üzere Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmada Kiev'i desteklemeye devam edeceğini söyledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar