EPDK, Cengiz ve Kolin'e ait Akdeniz Elektrik'e 'Isparta faturası' kesti

EPDK, Cengiz ve Kolin'e ait Akdeniz Elektrik'e 'Isparta faturası' kesti
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Mayıs 2022 23:48
A+ A-
EPDK, Isparta'da yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle dağıtım şirketine ceza verdi. Şirket 3 milyon 236 bin 666 TL ceza ve 15 milyon 583 bin 459 TL tazminat ödeyecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Isparta yaşanan elektrik kesintilerine yönelik Cengiz ve Kolin’e ait Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. ile ilgili soruşturma sürecini tamamladı. Soruşturmadan ilgili şirkete yönelik ceza çıktı.

Mesken abonelerinin her birine 109 TL, diğer abone gruplarına ise bağlantı anlaşma gücüne bağlı olarak bin 307 TL'ye kadar değişen tutarlarda tazminat ödenecek. Toplamda 15 milyon 583 bin 459 TL tüketicilerin cebine girecek. Akdeniz Elektrik Dağıtım ayrıca 3 milyon 236 bin 666 TL ceza ödeyecek.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “EPDK yasalar ve yönetmeliklerle hareket eden bir kurumdur. siyasi değerlendirmelerin hep dışında kalmaya gayret ediyoruz ve işimize bakıyoruz. soruşturma sürecimizi de bu hassasiyetle ve titizlikle yürüttük” dedi.

ŞİMDİYE KADAR VERİLEN EN BÜYÜK CEZA

EPDK Başkanı Yılmaz, "Tüketicilerimize yönelik hizmet kalitesindeki düşüklük sebebi ile bir dağıtım şirketine verilmiş en büyük ceza bu. Umuyorum sektörümüz de gereken mesajı alacaktır" dedi.

Açılan soruşturma sonucunda Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin gerekli iyileştirme, yenileme ve kapasite artırımı yatırımlarını zamanında yapmayarak bölgedeki elektrik dağıtım hizmetinin niteliğini ve kalitesini kabul edilemeyecek düzeyde düşürdüğü tespit edildi. Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi hakkında Kanun'un 16'ncı maddesinde öngörülen 1 milyon 618 bin 333 Türk Lirası idari para cezası verildi.

Bu cezaya ek olarak Akdeniz EDAŞ merkezinde icra edilen denetimler esnasında şirket kayıtlarını denetime hazır bulundurmaması ve ihtiyaç duyulan bilgi ve belgeleri zamanında sunmaması ile ilgili olarak da 1 milyon 618 bin 333 Türk Lirası tutarında idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Böylece toplam ceza 3 milyon 236 bin 666 Türk Lirası'na ulaştı.

EPDK enerji kesintilerine maruz kalan kullanıcıların mağduriyetini bir ölçüde de olsa telafi edebilmek için Elektrik Piyasasında Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerine İlişkin Kalite Yönetmeliği uyarınca elektrik dağıtım şirketlerini kesinti tazminatı ödemekle yükümlü kılmıştı. Soruşturma çerçevesinde Isparta'daki tüm kesinti kayıtları detaylı olarak incelendi ve 2022 yılı Şubat ayında 10 saat ve üzerinde gerçekleşen 19 adet uzun süreli kesintiden 27 bin 850 abonenin etkilendiği tespit edildi.

ŞİRKET ABONELERE TAZMİNAT ÖDENECEK

Bu sebeple Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. söz konusu uzun süreli kesintilerden etkilenen mesken abonelerinin her birine 108,96 TL, diğer abone gruplarına ise bağlantı anlaşma gücüne bağlı olarak 1307,52 TL'ye kadar değişen tutarlarda olmak üzere toplam 15 milyon 583 bin 459 TL tutarında uzun süreli kesinti tazminatı ödeyecek.

İlgili şirkete yönelik cezalar bunlarla da sınırlı kalmayacak. Ayrıca bilindiği üzere Dağıtım Faaliyeti Kalite Faktörü Uygulaması kapsamında öngörülen ödül-ceza sistemi çerçevesinde elektrik dağıtım şirketlerinin tedarik sürekliliği performansındaki iyileşmeler ilgili şirketin kalite faktörü puanına ve nihayetinde tarifesine olumlu etki ederken aksi bir durum ise olumsuz etki ediyor. Isparta'daki kesintiler de ilgili şirketin; tedarik sürekliliği performansı üzerindeki olumsuz etkileri hesaplanarak tarife mekanizması içerisindeki sistem işletim gelir tavanına yansıtılacak.

TÜKETİCİYİ MAĞDUR EDEN BEDELİNİ ÖDER

EPDK Başkanı Yılmaz, Isparta'daki kesintiler konusunun yasal soruşturma süreci beklenmeden hemen bir siyasi malzemeye dönüştürüldüğünü ve bunun doğru bir yaklaşım olmadığını vurguladı. EPDK'nın ilk günden itibaren süreci yakından takip ettiğini ve soruşturma sürecini sessizce yürüttüğünü belirten Yılmaz, “Hep söylüyoruz tüketiciyi mağdur eden bunun bedelini öder. Burada da öyle oldu” dedi.

EPDK Başkanı Yılmaz, açıklamasında ayrıca şunları kaydetti:

"Elbette bu yasal süreç biraz zaman alıyor. Soruşturma sonucu Kurulumuzun aldığı bu karar tüketicilerimize yönelik hizmet kalitesindeki düşüklük sebebi ile bir dağıtım şirketine verilmiş en büyük ceza. Umuyorum sektörümüz de gereken mesajı alacaktır. Kurum olarak, tazminat ödeme süreçlerinin eksiksiz bir biçimde yürütülüp yürütülmediğini de yakından takip edeceğiz."

EPDK açıklamasında, 2022 şubat ayında 10 saat ve üzeri süren 19 ayrı uzun süreli kesinti olduğu ve toplamda 27 bin 850 abonenin etkilendiği belirtildi.