48 bin kişinin kimlik ve hesap bilgileri ele geçirildi

48 bin kişinin kimlik ve hesap bilgileri ele geçirildi
Ulusal bankalara ait internet siteleri ve sosyal medya hesaplarının sahtelerini yaparak müşterilerin kimlik bilgileri ile şifrelerini çalan çeteye operasyon düzenlendi.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bir çetenin ulusal bankalara ait internet siteleri ve sosyal medya hesaplarının sahtelerini yaparak binlerce kişiyi dolandırdığını belirledi. Aylar süren fiziki ve teknik takipler sonucu Sarıyer, Beşiktaş, Esenyurt, Ataşehir, Kartal, Pendik, Bahçelievler ve Maltepe ilçelerinde bulunan ve 4’ü lüks rezidanslarda illegal çağrı merkezi olarak kullanılan toplam 19 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi.

361 SUÇTAN ARANIYORDU

Hürriyet’ten Fırat Alkaç’ın haberine göre operasyonda örgüt lideri olduğu iddia edilen H.H.E. ile örgüt yöneticisi olduğu ileri sürülen F.E.’nin de aralarında olduğu 21 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Ö.E.’nin 361 nitelikli dolandırıcılık suçundan arandığı ortaya çıktı.

48 BİN KİŞİNİN KİMLİK BİLGİLERİNİN OLDUĞU LİSTE

Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda bir masaüstü bilgisayar, 40 dizüstü bilgisayar, 53 cep telefonu, 3 tablet, 167 SIM kart, 76 banka kartı, 16 taşınabilir modem cihazı, bir pos cihazı, 48 bin kişinin kimlik, hesap ve kredi kart bilgilerinin bulunduğu liste, 7 lüks otomobil ve suçtan elde edildiği değerlendirilen yüklü miktarda nakit para ele geçirildi.

11 BANKANIN TAKLİT SİTESİNİ YAPMIŞLAR

Çökertilen belirtilen söz konusu çetenin bugüne kadar 11 ulusal bankaya ait internet sitesinin sahtesini yaptıkları, bu şekilde on binlerce vatandaşı yaklaşık 43 milyonluk zarara uğrattığı belirlendi. Düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 21 kişiden 17’si tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Jandarma yaptığı açıklamada, geçen yıl ağustos ayında aynı çete üyesi 39 kişinin tutuklandığını bildirdi.

Öne Çıkanlar