AB doğalgaza tavan fiyatta anlaştı, Rusya tepkili

AB doğalgaza tavan fiyatta anlaştı, Rusya tepkili
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Birliği ülkeleri, doğalgaza tavan fiyat uygulamasında anlaştı. Rusya kararı "kabul edilemez" diye nitelendirdi.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, aylardır süren tartışmanın ardından doğalgaza tavan fiyat uygulaması konusunda anlaştı. Konuyla ilgili karar AB enerji bakanlarının Brüksel'deki toplantısında alındı. 15 Şubat tarihinden itibaren geçerli olacak mekanizma, doğalgaz fiyatının belli şartlara göre yüksek olması halinde devreye girecek.

NASIL İŞLEYECEK?

DW Türkçe'nin aktardığına göre bu şartlar, Hollanda'daki Avrupa doğalgaz borsası TTF'de doğalgazın megavatsaat başına fiyatının üç gün boyunca 180 euronun üstünde olması ve uluslararası piyasalardaki sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) fiyatının en az 35 euro üstüne çıkması.

Dolayısıyla küresel LNG fiyatlarının yüksek olduğu durumlarda, doğalgazın megavatsaat fiyatı 180 euronun üstüne çıkabilecek. AB Dönem Başkanı Çekya'nın Sanayi Bakanı Jozef Sikela da, sabit bir tavan fiyatın olmadığını "dinamik bir üst sınırın" söz konusu olduğunu söyledi.

SOĞUK KIŞ AYLARINDA 200 EURO'NUN ÜZERİNE ÇIKABİLİR

Pazartesi günü TTF'de doğalgazın fiyatı 110 euro ile, belirlenen değerin oldukça altındaydı. Ancak uzmanlar yaz mevsiminde 340 euronun üstünü gören doğalgazın soğuk kış nedeniyle tekrar 200 euronun üzerine çıkabileceği tahminini yapıyor.

Başta Fransa, Belçika ve İtalya'nın hayata geçirmek istediği tavan fiyat uygulamasına Almanya ve Avusturya şimdiye kadar şüpheyle yaklaşıyordu. Alman hükümeti tavan fiyat uygulamasıyla birlikte üretici ülkelerin gazını Asya pazarlarına satabileceği ve Avrupa'ya sıvılaştırılmış doğal gaz sevkiyatının da durabileceği endişesi taşıyordu.

ALMANYA'NIN POZİSYONU NE?

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck Brüksel'de toplantı öncesi yaptığı açıklamada "Kaygılarımızın bir temeli var" diyerek "Şimdiye kadar piyasaya yapılan müdahalelerden biliyoruz ki son derece dikkatli olmak zorundayız, kaş yapalım derken göz çıkarmamalıyız" dedi. Habeck uzlaşmaya varılmasının ardından ise "Şimdi önceden kestirilemeyecek sonuçları belirgin bir biçimde azaltan birçok araç tanımladık" diyerek acil durumlarda mekanizmanın devre dışı bırakılabileceğini kaydetti.

RUSYA: SÜREÇLERİN İHLALİ

Avrupa Birliği'nin aldığı karara Moskova'dan tepki geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov Rus haber ajansı TASS'a yaptığı açıklamada "Bu, piyasa fiyat belirleme süreçlerinin ihlalidir" diyerek her türden tavan fiyat uygulamasının "kabul edilemez" olduğunu söyledi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar